Od 29 stycznia do 26 lutego na platformie VOD dostępne będą trzy spektakle Teatru Wybrzeże. Online będzie można obejrzeć „Życie intymne Jarosława”, „Amatorki” oraz „Ruskich”.
Platforma jest dostępna pod adresem: www.vod.teatrwybrzeze.pl i aby z niej skorzystać należy dokonać bezpłatnej rejestracji. Koszt biletu online to 10 zł (dostęp przez 3 dni).
od 29 stycznia do 12 lutego:
„Życie intymne Jarosława”
reż. Kuba Kowalski
Historia nieokiełznanej erotycznej relacji jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy z młodszym o 40 lat mężczyzną. Od obsesyjnej namiętności, burzliwych rozstań, poprzez piekło zazdrości, odrzucenie aż po wzniosłe uczucie, najszczerszą empatię i pielęgnowanie w chorobie. W ich miłość wpisana była śmierć – Jerzy chorował na gruźlicę. Tym samym literatura Iwaszkiewicza połączyła się z życiem osobistym – literacki motyw młodego, śmiertelnie chorego mężczyzny był obecny w jego twórczości od samego początku.
„Życie intymne Jarosława” to także opowieść o żonie pisarza, Annie, która z czułością i wyrozumiałością dopełniała miłosny trójkąt i w pewnym sensie stanowiła jego fundament. Związek z Jerzym bezpośrednio zainspirował Iwaszkiewicza do napisania kilku znakomitych opowiadań m.in. „Tataraku” i „Kochanków z Marony”.
Spektakl jest przede wszystkim oparty na listach Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego i na jego dzienniku. Dokumenty te nie mają sobie w polskiej literaturze równych i dają wnikliwy obraz życia prywatnego pisarza i jego homoerotycznych związków.
W spektaklu występują:
- Anna Kociarz – Anna,
- Piotr Biedroń – Jurek, Korab,
- Robert Ciszewski – Karol, Dziad Szpitalny, Lekarz,
- Krzysztof Matuszewski – Jarosław, De Villiers,
- Marcin Miodek – Jurek, Julia, Charles,
- Jan Napieralski – Jurek, Romeo, Rellov,
- Rafał Ryterski – muzyka na żywo.
od 5 do 19 lutego:
„Amatorki”
reż. Ewelina Marciniak
Paula i Brigitte podążają zupełnie różnymi drogami, ale cały czas zdawać by się mogło, że ich życie wygląda bardzo podobnie. Erich i Heinz podążają tą samą drogą, ale zdawać by się mogło, że ich życie w zupełnie różny sposób naznaczy Paulę i Brigitte. Postacie, które muszą tu o coś walczyć to Paula i Brigitte. Osoby, które już wszystko mają, to Erich i Heinz. I to oni rozdzielają nagrody.
Elfriede Jelinek pokazuje w „Amatorkach” świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału.
W spektaklu występują:
- Dorota Androsz – Brigitte,
- Piotr Biedroń – Heinz,
- Małgorzata Brajner – Matka,
- Katarzyna Dałek – Paula,
- Piotr Domalewski – Erich,
- Krzysztof Matuszewski – Ojciec
oraz Ala Masskotka.
od 12 do 26 lutego:
„Ruscy”
reż. Adam Orzechowski
„Ruscy” to sztuka o Polakach, którzy nie z własnej woli i winy zostali skazani na rozłąkę z krajem, a z powodu swojej tożsamości narodowej byli prześladowani. Uwzględniając perspektywę historyczną Radosław Paczocha przygląda się również losowi dzisiejszych polskich repatriantów, ich zmaganiom z własną tożsamością rozpiętą w dramatyczny sposób pomiędzy polską martyrologią a kulturową rosyjskością, na którą wyrokiem historii zostali skazani. A opowiadając o repatriantach, autor przygląda się również polskiemu losowi i zadaje pytania o prawo do bycia Polakiem na przekór historii.
W spektaklu występują:
- Magdalena Gorzelańczyk – Wiera,
- Agata Woźnicka – Natasza,
- Sylwia Góra – Mama,
- Krzysztof Matuszewski – Dziadek,
- Piotr Biedroń – Ksiądz Bukowiński, Jura,
- Katarzyna Dałek – Kobieta, Urzędniczka w ambasadzie, Barbara,
- Katarzyna Z. Michalska – Kobieta, Urzędniczka w gminie,
- Piotr Chys – Rosjanin, Antropolog, Polak,
- Robert Ninkiewicz – Rosjanin, Jerzy,
- Marek Tynda – Nauczyciel, Antropolog.