Celem programu Kultura dostępna jest wspieranie działań, które ułatwiają dostęp do kultury i sprzyjają integracji społecznej. Jego odbiorcami są przedstawiciele różnych grup, m.in dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które np. z powodu różnych barier pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

W ramach tegorocznej edycji programu w Teatrze Wybrzeże do grudnia 2022 r. realizowany będzie cykl pokazów czterech spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt z kasą biletową pod nr tel. 519 155 636 lub e-mail: bilety@teatrwybrzeze.pl. Koordynatorką projektu jest Anna Augustyniak, tel. 502 756 973, e-mail: anna.augustyniak@teatrwybrzeze.pl.

.

„Upiory”

Kochająca matka próbuje uchronić syna przed dziedzictwem, jakie pozostawił mu jego nieżyjący ojciec, ale pełna rodzinnych tajemnic intryga staje się dla młodego Osvalda pułapką, w którą wcześniej czy później musi wpaść.

Sztuka norweskiego klasyka Henryka Ibsena dotyka bolesnego problemu dziedziczenia po przodkach konsekwencji ich czynów i doświadczeń, a jej wymowa jest niemal tak samo tragiczna jak grecki dramat, w którym ucieczka przed przeznaczeniem jest niemożliwa, a każda próba ominięcia go, kończy się katastrofą.

Autor sztuki: Henrik Ibsen
Przekład: Anna Marciniakówna
Dramaturgia i reżyseria: Olga Grzelak (Zdenka Pszczołowska)
Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
Muzyka: Andrzej Konieczny
Wizualizacje: Natan Berkowicz
Reżyseria światła: Klaudyna Schubert
Choreografia: Oskar Malinowski

W spektaklu występują:

  • Małgorzata Brajner – Helena Alving,
  • Grzegorz Otrębski – Osvald Alving,
  • Maciej Konopiński – Ksiądz Manders,
  • Jacek Labijak – Stolarz Engstrand,
  • Agata Woźnicka – Regina Engstrand.