W ramach programu Kultura dostępna w czwartek, 22 września 2022 r. o godz. 11.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie zagrany zostanie spektakl „Szelmostwa Lisa Witalisa” z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością słuchu i wzroku oraz ich opiekunów i asystentów przewidziano specjalną pulę biletów.
Celem programu Kultura dostępna jest wspieranie działań, które ułatwiają dostęp do kultury i sprzyjają integracji społecznej. Jego odbiorcami są przedstawiciele różnych grup, m.in dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które np. z powodu różnych barier pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.
W ramach tegorocznej edycji programu w Teatrze Wybrzeże do grudnia 2022 r. realizowany będzie cykl pokazów spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją. „Szelmostwa Lisa Witalisa” będą pierwszą tego rodzaju prezentacją skierowaną do najmłodszych widzów.
Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z kasą biletową pod nr tel. 519 155 636 lub e-mail: bilety@teatrwybrzeze.pl. Koordynatorką projektu jest Weronika Łucyk, tel. 519 155 950, e-mail: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl
.* * *
„Szelmostwa Lisa Witalisa”
„Szelmostwa Lisa Witalisa” to klasyka literatury dziecięcej w nowej odsłonie. Witalis to lis nad lisy. O jego nietuzinkowym sprycie krążą niesamowite opowieści. Splendoru dodaje mu wspaniały ogon: „Gdy Witalis kroczył drogą, wpierw widziano jego ogon, co jak ruda chmura zwisa, a dopiero potem – lisa”. Przewrotny i wyrachowany rudzielec potrafi zjednać sobie przychylność mieszkańców lasu. Obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie” zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Czy takiego przywódcy chciały zwierzęta?
Historia przebiegłego szelmy, który realizuje swoje niecne plany kosztem swoich pobratymców, jest w istocie swoistą parodią demokracji. To spektakl dla dzieci i dla dorosłych. Przygody Witalisa bawią i uczą międzypokoleniowo, nie tracąc na aktualności.
Autor sztuki: Jan Brzechwa
Reżyseria: Joanna Zdrada
Scenografia i kostiumy: Anna Kaczkowska i Pavel Hubicka
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Realizacja form zwierzęcych: Daria Wawrzkiewicz, Ola Stawik
Charakteryzacja manekinów: Michał Laurentowski
Rekwizyty: Natalia Gwiazdowska
Współpraca plastyczna: Anna Chabowska, Kaja Kumor, Małgorzata Tegowska
W spektaklu występują:
- Monika Chomicka-Szymaniak – Wiewiórka,
- Anna Kociarz – Narratorka,
- Agata Woźnicka – Niedźwiedzica,
- Piotr Chys – Lis Witalis,
- Jerzy Gorzko – Wilk,
- Piotr Łukawski – Niedźwiedź,
- Paweł Pogorzałek – Ryś.