Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/Kolo-Sprawy-bozej-scena-ze-spektaklu.jpg Teatr Wybrzeże bez barier. Specjalny pokaz spektaklu „Koło Sprawy Bożej”

Teatr Wybrzeże bez barier. Specjalny pokaz spektaklu „Koło Sprawy Bożej”

Scena ze spektaklu „Koło Sprawy Bożej”. Fot. Krzysztof Bieliński
20.02.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
20.02.2023

W ramach projektu Kultura bez barier w sobotę, 25 lutego 2023 r. o godz. 16.00 w Starej Aptece zagrany zostanie spektakl „Koło Sprawy Bożej” z audiodeskrypcją. Lektorem będzie aktor Teatru Wybrzeże Jacek Labijak. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz przewidziano specjalną pulę biletów.

W ramach projektu PFRON Kultura bez barier w Teatrze Wybrzeże realizowane jest przedsięwzięcie grantowe Teatr dostępny. Jego celem jest zniwelowanie barier w dostępie do kultury wśród osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu poprzez rozszerzenie oferty spektakli z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym.

– Projekt realizujemy od 1 stycznia do 15 czerwca 2023 r. W tym czasie planujemy wystawić cztery spektakle z audiodeskrypcją oraz trzy spektakle z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Spektaklom będą towarzyszyły działania edukacyjne – informuje Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą rezerwować miejsca w kasach biletowych pod nr tel. 519 155 636 lub mailem: bilety@teatrwybrzeze.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego koordynatorką jest Anna Augustyniak, tel. 502 756 973, e-mail: anna.augustyniak@teratrwybrzeze.pl

.

„Koło Sprawy Bożej”

Spektakl „Koło Sprawy Bożej” opowiada o jednej nocy, podczas której spotykają się członkowie sekty towiańczyków – mesjanistycznego ruchu religijnego, który założony został w latach 40. XIX w. przez tajemniczego przybysza z Litwy, Andrzeja Towiańskiego. Charyzmatyczny przywódca i jego przebiegła żona zdołali uwieść i przekonać do swojej sprawy zmęczonych polistopadową emigracją polskich wygnańców, a wśród nich także największych poetów epoki: Słowackiego, Goszczyńskiego, Mickiewicza – oraz jego chorą psychicznie żonę, Celinę. Teraz wszyscy oni zbierają się na paryskim stryszku, by w oparach haszyszu odprawić dziady i napisać list do cara, a przy okazji pokłócić się o stosunek Polaków do Rosji, świata i siebie samych. Romantyczne dylematy architektów naszej wyobraźni po prawie 200 latach wracają echem i zmuszają widzów do zajęcia stanowiska.

Autor sztuki: Konrad Hetel
Reżyseria: Radek Stępień
Dramaturgia: Konrad Hetel
Scenografia: Konrad Hetel i Paweł Paciorek
Kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Światła: Klaudyna Schubert

W spektaklu występują:

  • Robert Ciszewski – Seweryn Goszczyński,
  • Paweł Pogorzałek – Juliusz Słowacki,
  • Karolina Kowalska – Celina Mickiewiczowa,
  • Joanna Kreft-Baka – Karolina Towiańska,
  • Michał Jaros – Adam Mickiewicz,
  • Maciej Konopiński – Andrzej Towiański.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.