Działalność tej unikalnej w skali kraju placówki muzealnej została oficjalnie zainaugurowana 31 lipca 2022 r. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz samorządowcy i przedstawiciele pomorskich LZS

Jedyne takie miejsce

Ludowe Zespoły Sportowe to organizacja o wieloletniej tradycji. W 2021 r. świętowała 75.lecie istnienia.

– W tym czasie wychowała wielu znakomitych sportowców. Zdobywców medali na mistrzostwach świata i olimpiadach – mówił podczas otwarcia Muzeum Sportu Wiejskiego Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – I właśnie dla pokazania tej historii, ofiarnej pracy działaczy LZS, ich wielu sukcesów narodził się pomysł utworzenia Muzeum Sportu Wiejskiego – dodał.

W utworzenie jednostki zaangażowanych był kilkaset osób. Głównymi orędownikami Muzeum Sportu Wiejskiego byli Piotr Klecha i Jan Trofimowicz. Warto zaznaczyć, że :ZS ma status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu na Muzeum Sportu Wiejskiego można przekazać 1 proc. podatku PIT.

Muzeum Sportu Wiejskiego

Placówka przedstawia dokonania ludzi sportu. To zarówno nazwiska z pierwszych stron gazet, jak i również ci, którzy na przestrzeni lat rywalizowali na boiskach i stadionach.

– Chcemy, aby placówka łączyła pokolenia i pokazywała, jak zmieniały się warunki sportowe w małych miejscowościach i lokalnych ogniwach LZS – mówią organizatorzy muzeum.

Na ekspozycji można obejrzeć wiele różnych pamiątek. Są puchary, proporce, ale i wycinki z gazet opisujących starty i zwycięstwa sportowców z LZS. Są także historyczne stroje i sprzęt sportowy. Muzeum powstało w ciągu roku. Jego siedziba znajduje się w budynku starej szkoły podstawowej w Łebczu, w gminie Puck. Wsparcia w tworzeniu muzeum udzielił również samorząd województwa pomorskiego.

Ludowe Zespoły Sportowe

Organizacja powstała w 1946 roku. Wtedy to zarząd Samopomocy Chłopskiej podjął decyzję o konieczności upowszechniania wychowania fizycznego wśród ludności wiejskiej. Uczestniczyli w tym przedwojenni działacze. Często to właśnie z ich inicjatywy powstawały kluby i związki sportowe. Z biegiem lat działalność LZS obejmowała nie tylko sport, ale i turystykę.

– Trzeba przypomnieć, że kultura fizyczna a wraz z nią rekreacja i turystyka, są częścią kultury ogólnonarodowej, dobrem wspólnym – ponadczasowym i ponad podziałami politycznymi – zaznacza Jan Trofimowicz.

Obecnie Ludowe Zespoły Sportowe działają nie tylko na terenach wiejskich. Kluby zrzeszone w LZS działają także w dużych miastach.