AKTUALIZACJA

11MARCA

GODZ. 10.00

Zajęte są 54 łóżka internistyczne i 8 respiratorowych.

10 MARCA

GODZ. 17.00

Zgodnie z decyzją NFZ-u w szpitalu jest 66 łóżek internistycznych oraz 20 respiratorowych.

GODZ. 13.00

Zajętych jest 47 łóżek internistycznych i 4 respiratorowe.

9 MARCA

GODZ. 17.30

Decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia w szpitalu tymczasowym w Gdańsku zwiększono liczbę łóżek internistycznych dla pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 o 18. Baza łóżkowa wynosi łącznie 56 miejsc (46 łóżek w zakresie chorób wewnętrznych, 10 w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii). Zajęte są wszystkie łóżka internistyczne i 4 OIT-owe.

GODZ.9.00

Jak informuje rzecznik spółki Copernicus Katarzyna Brożek w szpitalu tymczasowym przebywa 28 pacjentów oraz 3 na OIT. Natomiast dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Tadeusz Jędrzejczyk podkreśla, że do tej placówki trafiają nie tylko pacjenci internistyczni, ale także z chorobami współistniejącymi np. cukrzycą.

8 MARCA GODZ. 15.00

W poniedziałek po południu (8 marca 2021 r.) pierwszy pacjent został przyjęty przez nowo otwarty szpital tymczasowy. Jest to kobieta.

___

Decyzję dotyczącą uruchomienia szpitali tymczasowych w 9 województwach przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski 3 marca 2020 r. w Gdańsku.

Szpital w AmberExpo rusza

Do dyspozycji chorych zmagających się w COVID-19 obecnie jest 28 łóżek i 10 respiratorowych. W przypadku zajęcia 3/4 z nich zostanie uruchomionych kolejnych 28 łóżek tak, aby w placówce było ich 56. Natomiast w razie potrzeby będzie można zwiększyć liczbę miejsc przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem. W wydzielonej części szpitala od 25 stycznia działa też punkt szczepień przeciwko COVID-19. Szpital był w stanie gotowości od ponad miesiąca. Jest przygotowany na leczenie 400 chorych, a za jego funkcjonowanie odpowiada spółka Copernicus. W placówce jest 100 etatów.

Fot. Szpital tymczasowy w AmberExpo. Fot. materiał prasowy Copernicusa

To drugi szpital tymczasowy, który uruchomiono na Pomorzu. Pierwszym jest sanatorium MSWiA w Sopocie, do którego pacjenci są przyjmowani od stycznia.
Gdy placówki te przestaną pełnić rolę szpitala tymczasowego, mogą być wykorzystane w różnych sytuacjach kryzysowych. Mogą na przykład zostać szybko przekształcone w szpital dla ofiar katastrofy przemysłowej, żywiołowej czy zamachu terrorystycznego.

Maseczki dotrą do mieszkańców

Ponadto, w związku z obowiązkiem noszenia od 27 lutego wyłącznie maseczek zamiast m.in.: kominów, przyłbic czy szalików, mieszkańcy najbardziej dotkniętych epidemią regionów mają je otrzymać. Do naszego województwa ma trafić ok. 10 mln, a do warmińsko-mazurskiego ok. 5 mln masek chirurgicznych. Oznacza to, że na każdego mieszkańca przypadną 4 sztuki.

– Te maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach – zapowiedział Adam Niedzielski.

Według  informacji olsztyńskiej „Gazety Wyborczej” komendy powiatowe Państwowej Straży Pożarnej mają przekazać maski gminom, które z kolei będą tworzyć punkty odbioru dla mieszkańców.