Koncertowo czy tanecznie? A może aktywnie? W jaki sposób pożegnamy stary i powitamy nowy rok? Sprawdź propozycje sylwestrowo-noworoczne.
Rok 2020 jest nietypowy. Pandemia, obawa o zdrowie swoje i bliskich, przejście wielu firm i instytucji na system pracy zdalnej, zamknięcie szkół, galerii handlowych i placówek kulturalnych. Wszystko to spowodowało rozwój obszaru wydarzeń i integracji społecznych w sieci internetowej. Tegorocznego sylwestra większość z nas, przyjmując odpowiedzialność społeczną, spędzi w domu.
Taneczny Koncert Sylwestrowy w Operze Bałtyckiej w Gdańsku
A może zaplanować prawdziwie operowe wejście w rok 2021? Przetańczyć sylwestrową noc? Tak, to jest możliwe. Opera Bałtycka zaprasza na koncert pod znakiem walca, ale nie zabraknie też najpiękniejszych polonezów czy mazurów, a na scenie zobaczymy balet, chór i orkiestrę Opery Bałtyckiej. Do tańca zaprasza dyrygent José Maria Florêncio oraz wspaniali śpiewacy: Alexandra Nowakowski, Rafał Bartmiński, Sławomir Kowalewski i Szymon Mechliński. Artyści zaśpiewają m.in. arie i duety z oper takich, jak „Carmen” Bizeta, „Werther” Masseneta, „Romeo i Julia” Gounoda, „Turandot” Pucciniego, „Cyrulik sewilski” Rossiniego, „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, „Don Pasquale” Donizettiego.
Transmisja rozpocznie się o godz. 19.00, ale można go będzie oglądać i słuchać przez całą dobę. Bilety kosztują 30 zł.
Taneczny Koncert Sylwestrowy on-line – link do transmisji
Program
- Strauss, uwertura do operetki „Zemsta nietoperza”
- Czajkowski, walc z opery „Eugeniusz Oniegin”
- Bizet, aria Torreadora z „Carmen”
- Massenet, aria „Pourquoi me reveiler” z opery „Werter”
- Prokofiev, suita nr 1 z baletu „Kopciuszek” (VII Walc Kopciuszka, VIII Północ)
- Moniuszko, oracje Pana Marcina z opery Verbum Nobile z recytatywem
- Ch. Gounod, aria Julii „Jeux veux vivrfe” z opery „Romeo i Julia”
- Ch. Gounod, walc z opery „Faust”
- Strauss, „Odgłosy wiosny”
- Czajkowski, „Jezioro łabędzie”, akt II, nr 13, cz. VI
Przerwa
- Statkowski, polonez z I aktu opery „Maria” – „Niech nam żyje wojewoda”
- Prokofiev, adagio z baletu „Kopciuszek”
- Puccini, „Nessun dorma” z opery „Turandot”
- Rossini, aria Figara „Largo al factotum” z opery „Cyrulik sewilski”
- Czajkowski, „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów”
- Czajkowski, aria Oniegina „Vy mnie pisali” z opery „Eugeniusz Oniegin”
- Dionizetti, duet Adiny i Nemorino „Caro elisir” z opery „Napój miłosny”
- Kilar, walc z filmu „Trędowata”
- Dionizetti, duet Malatesty i Don Pasquale z opery „Don Pasquale”
Koncert Sylwestrowy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Nic nie zastąpi prawdziwych teatralnych wrażeń, spotkań aktora z widzem, ale koronawirus wpłynął na nasze życie, zmienił nasze przyzwyczajenia i zwyczaje. Teatr Muzyczny w Gdyni przygotował specjalny koncert na potrzeby emisji on-line, po raz pierwszy w historii teatru. Największe musicalowe tytuły, niepowtarzalne wykonania oraz materiały zza kulis dla wszystkich spragnionych teatralnych wrażeń. możliwość obejrzenia całego materiału kończy się przed północą. Koncert trwa 1 godz. 15 minut i można go odtwarzać wielokrotnie w podanym limicie czasowym.
Transmisja będzie dostępna od 31 grudnia 2020 r. od godziny 17.00 do godziny 23.59 (sprzedaż biletów kończy się o godz. 19.59.
Kup bilet na Koncert Sylwestrowy Teatru Muzycznego w cenie 40 zł
Koncert Noworoczny Cappelli Gedanensis
Piosenek musicalowych i najsłynniejszych arii operowych będzie można posłuchać w piątek, pierwszy dzień nowego 2021 r. W muzyczną podróż można się wybrać dzięki transmisji na żywo on-line na YouTubie i Facebooku Cappelli Gedanensis oraz na portalu Gdansk.pl.
Cappelli Gedenensis towarzyszyć będzie dwoje solistów – sopranistka Agnieszka Tomaszewska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, zdobywczyni licznych nagród w Polsce i za granicą i pianista, aranżer, kompozytor i producent muzyczny Mateusz Lipiński.
Podczas koncertu chór Cappelli Gedanensis wykona m.in.:
- utwory króla jazzu Georga Gershwina, amerykańskiego kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego – „The Man I Love” i „Summertime” z opery „Porgy & Bess”, piosenkę świąteczną „White Christmas” Irvinga Berlina z musicalu „Gospoda świąteczna” (film zdobył Oscara w kategorii Najlepsza piosenka;
- „Memory” (ang. „Pamięć” / „Wspomnienie”) Andrew Lloyda Webbera z musicalu „Cats”
- balladę „Somewhere Over The Rainbow”, którą Harold Arlen & E.Y. Harburg napisali do kultowego filmu „Czarnoksiężnik z Oz” (1939).
Gdańscy śpiewacy wykonają też znane i uwielbiane na całym świecie utwory: „What a Wonderful World” (Bob Thiele & George David Weiss), „Moon River” z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” (Henry Mancini & Johnny Mercer), „Dream a Little Dream of Me” (Fabian Andre & Wilbur Schwandt), „Fly me to the moon” (Bart Howard), „Besame mucho” (Consuelo Velazquez), „I Can’t Help Fallling in Love” (Hugo Pretti, Luigi Creatore & G. D. Weiss) oraz „Winter Wonderland” (Feliks Bernard).
Początek Koncertu Noworocznego zaplanowano o godz. 20.00 w piątek, 1 stycznia 2021 r. Transmisję na żywo można bezpłatnie zobaczyć na kanale YouTube i Facebooku Cappelli Gedanensis oraz na portalu gdansk.pl
źródło: portal gdansk.pl
Mapping 3D na Zieleniaku w Gdańsku w sylwestra i Nowy Rok
Podczas wieczoru sylwestrowego i w Nowy Rok na gdańskim Zieleniaku przy ul. Wały Piastowskie 1 będzie można zobaczyć multimedialny pokaz z wykorzystaniem mappingu 3D. Widokówki z gdańskimi motywami będą wyświetlane na powierzchni 3,1 tysiąca metrów kwadratowych we czwartek, 31 grudnia 2020 r. w godz. 16.30–19 i w piątek, 1 stycznia 2021 r. w godz. 16.30–23.59.
Mapping 3D na Zieleniaku w sylwestra i Nowy Rok. Fot. mat. prasowy portalu Gdansk.pl
Wideomapping został wpasowany w strukturę architektoniczną budynku, a będą to animowane widokówki z charakterystycznymi miejscami grodu nad Motławą oraz ciekawe animacje i przekształcenia bryły budynku w 3D. Kolorowe animacje będą poruszały się płynnie po fasadzie, a dzięki sugestywnej grze świateł i cieni, budynek zostanie podzielony na przesuwające się względem siebie wirtualne segmenty. Od przygotowania maski i bryły 3D obiektu, prace trwały ponad 40 dni. Do wyświetleń potrzebne są dwa potężne wideoprojektory, każdy o mocy 31 tys. ANSI lumenów w rozdzielczości 4K. Wyświetlany obraz będzie miał wymiary ok. 47 m na 66 m.
źródło: portal Gdańsk.pl
Aktywne zakończenia roku – słupski bieg sylwestrowo-noworoczny (wirtualny)
W tym roku inaczej niż zwykle, bo wirtualnie, ale nadal w sportowym duchu słupszczanie zakończą stary rok i powitają nowy. Aktywność fizyczna wzmacnia odporność, obniża stres i poprawia humor. W tym roku, ze względu na epidemię, możliwy jest tylko udział wirtualny.
Każdy uczestnik sam wyznacza sobie dystans i czas oraz trasę w granicach miasta, którą należy pokonać od 31 grudnia 2020 r. do 1 stycznia 2021 r. do godziny 23.59. Określoną drogę należy pokonać biegiem lub marszem. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Uczestnicy muszą pokonać 31 grudnia 2020 r. lub 1 stycznia 2021 r. dystans nie krótszy niż 5 km oraz udokumentować swoją aktywność sportową dowolnym urządzeniem wyposażonym w GPS, przesyłając swój wynik w postaci screena (zrzutu ekranu) oraz maksymalnie dwa zdjęcia w formacie JPG przy iluminacjach świetlnych lub miejskich ozdobach świąteczno-noworocznych w Słupsku w trakcie aktywności sportowej (bieg lub marsz) – na adres promocja@sosir.slupsk.pl. 4. Na zrzucie ekranu powinny być widoczne: data, dystans, rodzaj aktywności sportowej (bieg lub marsz) oraz imię i nazwisko lub nick uczestnika biegu wirtualnego. Potwierdzenie aktywności należy przesłać najpóźniej do 1 stycznia do godziny 23.59. Na uczestników czekają nagrody.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji