Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/muzealna-zagroda-albrechta-w-swolowie-1-1110x670-1.jpg Widok od strony wewnętrznego podwórka na zabudowania zagrodę Albrechta w Swołowie

Swołowo, czyli urokliwa wieś w czarno-białą kratę. Dlaczego warto się tam wybrać?

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Fot. pomorskie.travel
02.06.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
02.06.2021

Ta mała i, wydawałoby się, niepozorna miejscowość przy bliższym poznaniu zaskakuje swoją wyjątkową urodą oraz bogatą ofertą turystyczną. Swołowo warto odwiedzić, aby zobaczyć charakterystyczne „domy w kratę”, a także przekonać się, jak wyglądało życie codzienne na dawnej pomorskiej wsi.

Swołowo to wieś położona na Pomorzu Środkowym, około 14 km na północny-zachód od Słupska. Zalicza się ją do najstarszych miejscowości na ziemi słupskiej, a pierwsze pisemne wzmianki o niej pochodzą z początku XIII w. Do dziś zachowała swój historyczny, sięgający średniowiecza, układ przestrzenny. Pośrodku wsi znajduje się owalny plac z małym stawem, przy którym stoi niewielki kościół, a wokół rozsiane są chłopskie zagrody i chałupy.

Stolica „Krainy w kratę”

Wśród oryginalnej zabudowy, pochodzącej z XIX i początków XX w., dominują „domy w kratę”. W ich konstrukcji widoczne są drewniane belki pokryte czarną smołą, natomiast wypełnienia między nimi pobielono wapnem. To właśnie nadawało im charakterystyczny, kraciasty wygląd. W ten sposób wznoszono wiejskie chałupy i obiekty gospodarcze, jak również szkoły, kościoły czy dwory szlacheckie. Można je spotkać w wielu nadmorskich miejscowościach, jednak to właśnie Swołowo uchodzi za stolicę „Krainy w kratę”. Nosi także dumny tytuł Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego.

Chałupa w zagrodzie Albrechta

Fot. pomorskie.travel

Do zamożniejszych mieszkańców Swołowa należały niegdyś czworoboczne zagrody. Wiele z nich zachowało się do dziś. Charakterystycznym elementem takiej zagrody pozostaje, usytuowany od strony drogi, budynek bramny. Wewnątrz znajduje się spore podwórze. Po jego jednej stronie mieści się stodoła, a po drugiej – obora. Całość domyka dom mieszkalny, za którym zlokalizowany jest ogród wraz z sadem rozciągającym się aż do pasa pola uprawnego.

W zagrodzie Albrechta

Jedna z takich zagród była niegdyś własnością rodziny Albrechtów. W 2002 r. zabytkowy obiekt przejęło Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, rozpoczynając jego odbudowę. W wyremontowanych wnętrzach chałupy ukazane jest wyposażenie domu bogatego pomorskiego chłopa z początków XX w. W stodole można zobaczyć maszyny i narzędzia rolnicza oraz sprzęt używany do prac gospodarskich. Z kolei w oborze nadal hodowane są zwierzęta (konie, owce, kury, gęsi i kaczki), a na piętrze urządzono ekspozycję dotyczącą browarnictwa i tradycji warzenia piwa w Swołowie. Całość stanowi obecnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.

Poznając życie codzienne na dawnej pomorskiej wsi zwiedzający mogą też skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej, wziąć udział w lekcjach muzealnych i ciekawych warsztatach. Każdy może się sprawdzić w pracach przy zwierzętach gospodarczych, młóceniu zboża, siekaniu słomy czy gotowaniu na starej kuchni kaflowej. Dodatkowo, organizowane są pokazy wypieku chleba i pracy kowala.

Co roku w Swołowie odbywa się wiele imprez plenerowych, spotkań kulinarnych i koncertów. Do najpopularniejszych należą m.in. sierpniowe święto Matki Boskiej Zielnej, konkurs na najlepszą domową nalewkę oraz listopadowy festyn „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”, przyciągający smakoszy gęsiego mięsa z całego kraju. Warto zatem uwzględnić urokliwe Swołowo nie tylko w planach na letnie podróże, ale także udać się tam z wizytą w pozostałe pory roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.