Udział w większości wydarzeń Święta Wolności i Praw Obywatelskich jest bezpłatny. Część z nich będzie też transmitowana na portalu gdansk.pl

Symboliczny koniec komunizmu w Polsce

Podczas częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej o mandaty posłów i senatorów mogli ubiegać się ludzie spoza partii komunistycznej. Pod sztandarami Solidarności o mandaty poselskie i senatorskie walczyło 261 kandydatów. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie (na 100 możliwych) i wszystkie 161 mandatów w Sejmie. Był to symboliczny koniec komunizmu w Polsce, choć wojska sowieckie wciąż stacjonowały w naszym kraju.

Co w programie? Nie tylko debaty i rozmowy

W piątek, 2 czerwca o godz. 12.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności rozpocznie się Forum Idei i Praktyki „Solidarni w Rozwoju”, czyli cykl debat i seminariów, których hasło wywoławcze w tym roku brzmi „Energia społeczna pokoleń”. Forum potrwa do godz. 18.00. Wstęp – wolny.

Wieczorem na Plac Zebrań Ludowych zaplanowano koncert „Pokolenia wolności”. Wśród wykonawców m.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo. Bramy wejściowe zostaną otwarte o godz. 19.00. Koncert rozpocznie się pół godziny później. Wstęp – wolny.

W sobotę i niedzielę, 3-4 czerwca na terenach postoczniowych (obok dawnego budynku dyrekcji i na terenie dawnej stołówki) realizowany będzie bogaty program wydarzeń przygotowany przez organizacje pozarządowe, ruchy obywatelskie i grup nieformalnych z całej Polski, m.in. Łodzi, Krakowa, Warszawy i oczywiście Gdańska.

W sobotę o godz. 12.00 w Strefie Społecznej rozpocznie się akcja „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, której celem jest zachęcenie wszystkich obywatelek i obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co ciekawe, hasło pochodzi z 1989 r. i poprowadziło wówczas do zwycięstwa demokratycznych kandydatów na posłów i senatorów.

Aktywiści spotykać się będą z obywatelkami i obywatelami indywidualnie, a także podczas publicznych debat, warsztatów i prelekcji. Główne rozmowy zostaną poświęcone „Pokoleniom wolności”. Zaproszeni goście mają dyskutować o 34 latach, podczas których Polska i życie jej obywateli niezwykle się zmieniło. Udział w debatach wezmą m.in. Elżbieta Zapendowska, Daniel Qczaj, Piotr Cyrwus, Andrzej Wrona czy Zygmunt Chajzer.

.

Te dni wypełni również program wydarzeń realizowanych w Europejskim Centrum Solidarności. Po wystawie stałej szlakiem swoich wspomnień oprowadzać będą uczestnicy i świadkowie wyborów 4 czerwca 1989 r. W ogrodzie zimowym ECS zaplanowano debaty przy okrągłym stole. Będą to spotkania z prof. Adamem Strzemboszem, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu oraz byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Ponadto, przyjazd na obchody do Gdańska zapowiedziało ponad 100 młodych parlamentarzystek i parlamentarzystów z całej Polski, którzy wezmą udział w otwartych obradach Parlamentu Młodych RP.

.

Szczegółowy program wydarzeń Święta Wolności i Praw Obywatelskich dostępny jest na stronie internetowej: https://4czerwca.gdansk.pl/