Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/02/KS_M.Rzepka.jpg Krystyna Stańko. Fot. M. Rzepka

Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Co mają wspólnego z jazzem te schorzenia?

Krystyna Stańko. Fot. M. Rzepka
23.02.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
23.02.2022

O tym przekonasz się podczas koncertu Irka Zapolska Quartet oraz Krystyna Stańko Quintet, który będzie można usłyszeć na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni 26 lutego 2010 r. o godz. 18.00.

Światowy Dzień Chorób Rzadkich przypada w ostatni dzień lutego. Po raz pierwszy był obchodzony 29 lutego 2008 r., a w Polsce – w 2010 r. Organizatorom towarzyszących mu wydarzeń chodzi o budowanie świadomości społecznej dotyczącej chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. W tym roku po raz trzeci odbędzie się koncert Jazz4Rare.
Z uwagi na pandemię tegoroczna edycja Jazz4Rare odbywa się na żywo w Muzeum Emigracji oraz na on-line na kanale You Tube. Organizatorami koncertu są: Fundacja Bohatera Borysa, Owszem Studio, miasto Gdynia oraz Muzeum Emigracji w Gdyni.

Irka Zapolska Quartet

Projekt jest próbą połączenia współczesnej, otwartej wizji jazzu instrumentalnego z mainstreamowym podejściem do wokalistyki jazzowej. W 2019 r. kwartet zdobył Grand Prix Ladies’ Jazz Festival w Gdyni. W konkursie na Indywidualność Jazzową 57. edycji festiwalu Jazz nad Odrą uzyskali nagrodę specjalną dla Irki Zapolskiej oraz II miejsce dla zespołu Irka Zapolska Quartet. Kompozycje zespołu opowiadają o postrzeganiu rzeczywistości przez pryzmat wartości i utartych opinii. To historia o dojrzewaniu i próbie poszukiwania własnej tożsamości po drugiej stronie lustra. W przygodzie towarzyszy nam tajemnicza postać oraz jej podróż przez surrealistyczny świat pełen paradoksów oraz groteskowych figur. Warstwa tekstowa utworów jest oniryczną wariacją na temat znanych nam z dzieciństwa opowiadań. Poprzez ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata stanowi próbę interpretacji otaczającej nas rzeczywistości.

Irka Zapolska. Fot. M. Storma

Irka Zapolska Quartet  Fot. M. Storma

Krystyna Stańko

Jest wokalistką jazzową, autorką tekstów, kompozytorką, pedagogiem, laureatką wielu nagród, w tym medalu Gloria Artis 2014. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, od kilkunastu lat pracuje jako wykładowca śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nagrała 12 albumów, zarówno z muzyką autorską oraz we współpracy z innymi twórcami m.in.: Kobiety, Do dziesięciu, Tryby, Usłysz mnie, Secretly, Fale. Na stałe współpracuje z czołówką polskiego jazzu: Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Marcinem Wądołowskim, Cezarym Konradem, synem Mikołajem Stańko. Na jej płytach pojawili się tacy artyści jak np.: Maciej Obara, Mateusz Smoczyński, Ze Luis Nascimento, Sri Hanuraga, Paul Rutschka i Irek Wojtczak. Koncertowała w: Kanadzie, Rosji, Szwecji, Norwegii, Litwie, Niemczech, Białorusi, Rumunii, Czechach, Finlandii, a także na wielu festiwalach w Polsce: m.in. Jazz Jantar, Jazz nad Odrą, Novum Jazz Festival, Hałda Jazz, Jazzonalia, Warsaw Summer Jazz Days i in. Ma na swoim koncie ważne nagrody w tym: Album roku Jazz Forum 2012 za płytę Kropla Słowa z polską poezją i kompozycjami Dominika Bukowskiego oraz samej Stańko.

Dlaczego jazz?

Ten, powstały na przełomie XIX i XX w., gatunek muzyczny pozytywnie wpływa na ciało i duszę także osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Ponadto, muzyka jazzowa jest często improwizowaną mieszanką talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po nieodkrytej ziemi i odkrywanie nieznanego. A takie improwizowane wyprawy odbywają się w niewiadomym kierunku, czyli tam dokąd podpowiada serce i rozum. Dokładnie tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich, a skoro jazz i choroby rzadkie mają tyle wspólnego, to dlaczego ich nie połączyć?

Dlaczego Muzeum Emigracji?

Diagnoza choroby rzadkiej usłyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem. To  moment cezury, który zamyka jeden etap i otwiera inny. To pewnego rodzaju podróż w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. W przeważającej większości przypadków jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. Nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji w Gdyni, aby połączyć jazz i podróż w świat chorób rzadkich.

Czym są choroby rzadkie?

Zgodnie z definicją: „choroby rzadkie CR (z ang. rare diseases) to choroby występujące sporadycznie, są trudne w diagnostyce, o przewlekłym i ciężkim przebiegu, w większości ujawniają się w wieku dziecięcym. Aż 80 proc. rzadkich chorób ma podłoże genetycznie”. Na świecie jest  ich ponad 12,5 tys. Zapada na nie od 6 do 8 proc. populacji. Oznacza to, że choruje 350 mln osób, w Europie to ponad 30 mln. To tak, jakby cała ludność Malty, Luksemburga, Cypru, Estonii, Łotwy, Słowenii, Litwy, Chorwacji, Irlandii, Słowacji i Finlandii była chora na choroby rzadkie. Szacuje się, że cierpi na nie jest ok 2-3 mln Polaków. Choroby te różnią się przyczynami, przebiegiem i sposobem leczenia. Jednak aż 80 proc. z nich ma podłoże genetyczne. Wiele z nich jest nieuleczalna i w 75 proc. dotyka dzieci.

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.