Idea „Pomorskich dróg do Niepodległej” przedstawiona została podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 15 lutego 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Obecni byli marszałek Mieczysław Struk oraz zaproszeni goście, w tym m.in. samorządowcy, naukowcy, artyści, przedstawiciele instytucji kultury, edukacji i sportu.

– Stworzyliśmy projekt, dzięki któremu chcemy przybliżyć historię, a przede wszystkim przypomnieć i uhonorować Pomorzan, którzy byli uczestnikami tamtych wyjątkowych wydarzeń sprzed stu lat. Zapraszam do włączenia się w obchody, które w przypadku Pomorza obejmować będą nie tylko rok 2018, ale także 2019 i 2020. Mam nadzieję, że ten radosny jubileusz będzie dla wszystkich mieszkańców naszego województwa wspólnym świętem – zaznaczył na wstępie marszałek Struk.

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński przypomniał, że w naszym regionie szliśmy do Niepodległej w bardzo różny sposób: – Niektórym dane było tego doświadczyć już w 1920 roku, ale niektórzy mogli świętować dopiero w roku 1945. Chcemy pokazać ten bardzo złożony proces kształtowania się państwa polskiego na Pomorzu.

 

Od malowidła do strony internetowej

Na spotkaniu zaprezentowane zostały pierwsze efekty związane z trwającą obecnie rekonstrukcją „Nieba polskiego”. To niezwykłe malowidło przed wojną znajdowało się w auli Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. Niestety we wrześniu 1939 r. zostało zniszczone przez Niemców. Jednak dzięki pracy artystów z Akademii Sztuki Pięknych, pod kierunkiem prof. Jacka Zdybla, wkrótce będzie można znów je podziwiać. Sala, w której się znajduje, już niedługo ma zostać uroczyście otwarta dla zwiedzających.

Jak podkreśla prof. Zdybel: – Jest to bardzo dekoracyjne malarstwo, przesycone duchem polskości. Postanowiliśmy przywrócić je w całej wielkości, z zachowaniem wszelkich szczegółów. Nie było to proste, zwłaszcza że po całym malowidle zostało tylko 17 czarno-białych fotografii.

Zobacz: Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce

Wśród wielu planowanych w 2018 r. wydarzeń można też wymienić m.in. konkurs na prezentację multimedialną, organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku, rejs „Do granic Niepodległej” związany z edukacją morską dzieci i młodzieży, przygotowywany przez Pomorski Związek Żeglarski, oraz konferencję naukową „Cud jedności”, która odbędzie się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Dodatkowo powstała strona internetowa www.niepodlegla.pomorskie.eu, na której udostępniane będą m.in. informacje historyczne, biogramy bohaterów, publikacje popularnonaukowe, a przede wszystkim kalendarz wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Pomorskie drogi do Niepodległej”.

 

Do pobrania: prezentacja Pomorskie drogi do Niepodległej