Wystawa „Stocznia” dokumentuje ponad 150 lat dziejów państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku: od połowy XIX w., kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Opowieść dotyczy też będzie politycznej, społecznej i kulturowej historii Polski i Europy.

– Nie ma Gdańska bez stoczniowego doświadczenia, a demokratycznych tradycji na świecie bez dziedzictwa rewolucji Solidarności. Gdańskie dzieje stoczniowe to przeplatające się historie polityki i przemysłu, ale także oddziaływania stoczni na miasto i miasta na stocznie. Niezwykła jest topografia Gdańska, położenie przemysłu stoczniowego w samym historycznym centrum miasta – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Osią tej opowieści będzie człowiek

Jest to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej. Co warte odnotowania, stocznia jest przedmiotem badań ECS od chwili powołania instytucji w 2007 r. Wystawa jest więc efektem wieloletnich badań i gromadzenia zbiorów, ale także nowych odkryć i konsultacji eksperckich.

– Osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek – najważniejszy element stoczniowego świata, łączący wszystkie jego części. Narracja wystawy świadomie odchodzi od modelu chronologicznego, opierając się na wyborze najważniejszych zjawisk odnoszących się do historii stoczniowej w Gdańsku. Nie ucieka od tematów trudnych, bolesnych, dotąd przemilczanych  – mówi dr Magdalena Staręga, członkini zespołu kuratorskiego i koordynatorka merytoryczna wystawy.

Wędrówka przez stocznię ze stali i blachy

W sali wystaw czasowych ECS powstała stocznia ze stali i blachy, czyli materiałów, jakie w niej królowały. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przejdą trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi aż po pochylnie. Na ekspozycji prezentowane są: narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, plakaty, dyplomy zakładowe, legitymacje czy model statku. Wszystko wzbogacono zdjęciami, filmami i multimediami. Obiekty te pochodzą ze zbiorów 50 instytucji i osób prywatnych. Gromadzenie tych materiałów zaowocowało znaleziskami, które wnoszą nową wiedzę i poszerzają zbiory ECS. Część z nich może prawdziwie zaskoczyć zwiedzających.

Warte szczególnej uwagi są przedmioty symboliczne, jak: kopia bucika należącego do dziewczynki, pasażerki storpedowanego w 1915 r. transatlantyku „Lusitania” (oryginał znajduje się w zbiorach muzeum w Liverpoolu) czy popielniczka wykonana przez ucznia narodowości polskiej ze szkoły przyzakładowej Danziger Werft (1934), jak również kufajka stoczniowa ze śladem po kuli z grudnia 1970 r. Wiele z tych eksponatów zostało pokazanych szerokiej publiczności po raz pierwszy.

.

Wystawa „Stocznia” będzie prezentowana w ECS do końca września 2023 r. (czynna codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej).

Bilety:
normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł
grupowy – 10 zł 

Sprzedaż biletów online na wystawę „Stocznia” jest już dostępna. Bilety w kasie ECS będą sprzedawane od 15 lipca.

Oprowadzania kuratorskie podczas weekendu otwarcia:

16 lipca, sobota
godz. 11.00 – dr Przemysław Ruchlewski
godz. 15.00 – dr Magdalena Staręga
godz. 17.00 – Agnieszka Bacławska-Kornacka

17 lipca, niedziela
godz. 11.00 – dr Magdalena Staręga
godz. 15.00 – dr Konrad Knoch