Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w piątek, 4 sierpnia zaprasza na spotkanie z artystką wizualną Oleną Matoshniuk, które będzie podsumowaniem jej pobytu w Ustce. Pokazane zostaną ślady trwającej w Ukrainie wojny. Natomiast w poniedziałek, 7 sierpnia 2023 r. odbędzie się performance artystki.
Kuratorką rezydencji artystycznych jest Weronika Teplicka.
Spokojna Ustka i walcząca Ukraina
Wojna w Ukrainie trwa od 2014 r. Artystka, biorąc udział w działaniu performatywno-rysunkowym, chce zwrócić uwag na koszmar wojny. Na dużych rozmiarów białym rulonie są odciskane ślady kolejnych dni wojny, nawiązując do naściennych zapisków bezbronnych ludzi przebywających w schronach.
– Chciałabym w symboliczny sposób zestawić spokojny i turystyczny pejzaż Ustki z tym, co dzieje się obok granicy Polski, w Ukrainie. Powstawanie rysunków będzie rozciągnięte w czasie, analogicznie do trwającej od 2014 roku wojny – tłumaczy Olena Matoshniuk.
Działanie to dopełniać będzie instalacja malarska zatytułowana „Raszyści odejdźcie stąd”. Jej głównym motywem będą wycieraczki usłane kwiatami.
– Jest to moja refleksja na temat haseł szerzonych przez rosyjską propagandę, przedstawiającą rosyjskich okupantów jako „wyzwolicieli” ciemiężonego narodu ukraińskiego witanych na ulicach kwiatami – wyjaśnia artystka.
Projekt dopełnią warsztaty odwołujące się do historii Ustki dedykowane lokalnej społeczności i turystom.
– Chciałabym, aby uczestniczki i uczestnicy spotkań stworzyli swoje własne wersje „pocztówek z wakacji”, z których będzie płynął pozytywny przekaz, energia i nadzieja na przyszłość. Przenikać się w nich będzie piękno nadmorskiego krajobrazu Ustki i okolic, jej architektura oraz wielokulturowa historia – dodaje Olena Matoshniuk.
Olena Matoshniuk
Urodziła się w Łucku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego na kierunku Design. W latach 2014-2019 realizowała indywidualny program nauczania w pracowni malarskiej Wiery Końskiej. W dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju oraz za granicą. Uczestniczyła w wielu plenerach artystycznych i warsztatach. Jest też animatorką szeroko rozumianej kultury i sztuki. Zajmuje się malarstwem, performancem i sztuką wideo. Jest stypendystką programu Gaude Polonia ministra kultury i dziedzictwa narodowego, trzykrotną beneficjentką stypendium prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej, zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii sztuka oraz jego dwukrotną finalistką. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Fundacji Krupa Gallery oraz prywatnych.
„Pejzaż ukraiński”
- 4 sierpnia 2023 r., piątek, godz. 13.00 – spotkanie w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
przy ul. Zaruskiego 1a - 7 sierpnia 2023 r., poniedziałek, godz. 13.00 – performance na usteckiej promenadzie, koło sceny