Kultura

Sopocka galeria znów otwarta. Do zobaczenia są cztery wystawy

04.02.2021
Sopocka galeria znów otwarta. Do zobaczenia są cztery wystawy Władysław Hasior, Krajobraz 1966, asamblaż, technika mieszana, 93×190×5 cm. Fot. Marek Gardulski / Galeria Starmach

Dzięki zniesieniu części obostrzeń, można już odwiedzać Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Galeria proponuje cztery wystawy czasowe, wśród których są m.in. prace Władysława Hasiora, Zdzisława Beksińskiego, Edwarda Dwurnika oraz Franciszka Starowiejskiego.

Zwiedzanie odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. Na sali wystawowej może przebywać jednocześnie 10 osób, trzeba zachować dystans 2 metrów od innych zwiedzających oraz zasłaniać usta i nos. Państwa Galeria Sztuki w Sopocie otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00.

 

Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach

Najnowsza wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie to prace Władysława Hasiora, które na co dzień prezentowane są w krakowskiej Galerii Starmach. Zbiór prac Władysława Hasiora był budowany przez dłuższy czas. W wielu ciągu lat Galeria Starmach gromadziła wybrane prace zakopiańskiego artysty. Znakomita większość nich pochodzi z lat 60-tych i początku lat 70-tych. Był to szczególny czas w twórczości Hasiora, płodny i nowatorski. Rozpoczął wtedy tworzenie wielu cyklów, które później przez lata kontynuował albo powracał do nich i powielał tematykę. Są to assamblaże, sztandary oraz obiekty.

Wystawa czynna jest do 2 maja 2021.

Życie przemija, a sztuka trwa. Kolekcja Marii i Marka Pileckich

Kolekcja Dzieł Sztuki Marii i Marka Pileckich to ważny element pejzażu polskich zbiorów sztuki współczesnej. Obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki to szeroki wachlarz mediów i artystycznych wypowiedzi kilkuset twórców, również spoza naszych granic. To, co najbardziej charakterystyczne dla tej kolekcji, to kręgosłup humanistyczno-egzystencjalny odwołujący się do wizji człowieka we współczesnym świecie. Wagę kolekcji potwierdzają nazwiska artystów znanych i uznanych, a tych jest tu pokaźna ilość. Znaczną część kolekcji zajmuje twórczość Jana Lebensteina. Są także prace takich artystów, jak Andrzej Wróblewski, Franciszek Starowieyski, Juliusz Studnicki, Andrzej Strumiłło, Nikifor Krynicki, Jerzy Nowosielski, Eugeniusz Markowski, Maria Jarema, Jan Dobkowski, Edward Dwurnik, Zdzisław Beksiński, Kiejstut Bereźnicki oraz Adam Myjak.

Wystawa jest czynna do 4 kwietnia 2021.

Słowa nasycone doświadczeniem. Andrzej Szewczyk z kolekcji Simulart

Andrzej Szewczyk (1950-2001) to jeden z najważniejszych polskich artystów powojennych, który wyrażał się zarówno poprzez rysunek, malarstwo (właściwie pisanie obrazów ideowo bliskie pisaniu ikon) i rzeźbę (obiekty), jak realizacje typu environments. Charakteryzowała go wielka erudycja i niezwykle poetyckie spojrzenie na świat. Artysta realizował program „sztuki jako powtórzenia”, tworząc w obszernych cyklach. Prace Andrzeja Szewczyka znajdują się w kolekcjach muzealnych, galeriach miejskich i prywatnych, w Polsce i na świecie, m.in.: w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Susch w Susch (Szwajcaria), Galerii Zachęta w Warszawie, Galerii Altair w Tutynie (Włochy) i Arthur Sackler Collection w Nowym Jorku (USA).

Wystawa jest czynna do 28 lutego.

Erazm Wojciech Felcyn. Bliscy nieznajomi – SOPOT ’70

Zdjęcia Erazma Wojciecha Felcyna pokazują Sopot lat 70-tych. Wystawa jest klasycznym fotoreportażem ulicznym. Miasto było wówczas letnią stolicą Polski, oazą beztroski i niemal miejscem kultu. Zjeżdżali do „perły Bałtyku” turyści zagraniczni, ale przede wszystkim tłumy rodaków, którzy chcieli odetchnąć od bezbarwnej przaśności.

Wystaw jest czynna do 7 lutego.

Zobacz również