Aktorzy związani z Trójmiastem będą czytać fragmenty twórczości białoruskich pisarzy. Tym literackim gestem chcą pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec wydarzeń na Białorusi. Wspieramy naród białoruski w jego dążeniu do przeprowadzenia wolnych, demokratycznych wyborów i wyrażenia własnej opinii w ramach pokojowych strajków, które odbywają się w całym kraju.
Fragmentów utworów noblistki Swietłany Aleksijewicz oraz laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimiera Arłoua będzie można posłuchać na dziedzińcu Forum Gdańsk we czwartek, 17 września 2020 r. w godz. 17.30-19.00.
Swietłana Aleksijewicz
Urodzona w 1948 r. białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Laureatka wielu międzynarodowych nagród, w tym amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego oraz Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. W 2011 r. jej książka „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę Kapuścińskiego pisarka otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Została także odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego oraz zdobyła Nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawaną osobom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej. źródło: Wydawnictwo Czarne
Uładzimier Arłou
Jeden z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów, tłumaczony na blisko 20 języków. Urodził się w roku 1953 w Połocku. Studiował historię w Mińsku. Pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Od 1989 roku należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony z pracy przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. Aktywnie wspierał kandydatów demokratycznych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Po polsku ukazały się dwa wybory jego opowiadań – „Requiem dla piły motorowej” i „Kochanek jej wysokości”. Laureat pierwszej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2010 roku. źródło: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
Program
- Słowo wstępu – dr hab. Helena Głogowska, prof. UKW, Bydgoszcz.
- Wiersze laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimira Arłou z tomu „Prom przez kanał la Manche” czyta Grzegorz Gzyl, aktor Teatru Wybrzeże.
- Fragmenty książek laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Swietłany Aleksijewic
„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Ostatni świadkowie” czyta Zofia Bartoś, aktorka Miejskiego Teatru Miniatura
„Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” czyta Jacek Gierczak, aktor Miejskiego Teatru Miniatura. - Zakończenie