Zdrowie
Słupsk. Szpital ma supernowoczesne aparaty ultrasonograficzne

Słupsk. Szpital ma supernowoczesne aparaty ultrasonograficzne

Chirurg onkolog dr Daniel Maliszewski z aparatem USG. Fot. materiał prasowy szpitala
29.11.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
29.11.2021

Wyjątkowo czuły aparat USG trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka. Będzie służył do badania naczyń chłonnych i krwionośnych u osób, które wymagają diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego. Natomiast Oddział Ginekologiczno-Położniczy wzbogacił się o aparat USG, który zastąpi wysłużony sprzęt. Urządzenia kosztowały ponad 900 tys. zł.

Przypomnijmy, że dzięki środkom z budżetu województwa pomorskiego do słupskiego szpitala trafią urządzenia o łącznej wartości ponad 6,6 mln zł. Ostatnio szpital otrzymał cztery aparaty KTG, które służą do rejestracji i zapisu akcji serca płodu i czynności skurczowej mięśnia macicy u kobiet w zaawansowanej ciąży i podczas porodu.

Do diagnostyki i leczenia naczyń

Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej słupskiego szpitala realizowany jest Pomorski program diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego.

 – Pracujemy na bardzo małych naczyniach o średnicy nawet 0,2-0,3 milimetra – mówi chirurg onkolog ze słupskiego szpitala dr Daniel Maliszewski. – Do tego potrzebujemy USG o bardzo wysokiej czułości i taki aparat właśnie otrzymaliśmy dla słupskiego szpitala. Jest to najczulsze USG na świecie, dzięki któremu możemy zlokalizować małe naczynie, zobaczyć czy płynie w nim krew lub chłonka i następnie zespolić z innym naczyniem, aby odbarczyć obrzęk – tłumaczy dr Maliszewski.

Obecnie słupski szpital jest jedyną placówką w Polsce, który wykorzystuje się tego typu urządzenie do chirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego.

– Stawiamy na innowacyjne leczenie i inwestujemy w najlepszy sprzęt. Dzięki temu na chirurgiczne leczenie obrzęków chłonnych do Słupska przyjeżdżają pacjenci z całego kraju – podkreśla prezes szpitala Andrzej Sapiński.

USG dla ginekologii

Na Oddział Ginekologiczno-Położniczy trafiło nowoczesne urządzenie do badań USG. Zastąpi poprzedni sprzęt.

– Dotychczas korzystaliśmy z wysłużonego aparatu USG, który nie dawał tylu możliwości diagnostycznych. Teraz otrzymaliśmy nowoczesne USG, na którym możemy wykonywać badania w 4D – mówi ordynator oddziału dr Roman Łabędź.

Dr Roman Łabędź z aparatem USG. Fot. materiał prasowy szpitala

Dr Roman Łabędź z aparatem USG. Fot. materiał prasowy szpitala

Nowy aparat USG kosztował 302 800 zł. Wiceprezes szpitala Anetta Barna-Feszak przypomina, że Oddział Ginekologiczno-Położniczy jest jednym z najnowocześniejszych w województwie i dzięki sprzętowi tak wysokiej klasy i wykwalifikowanemu personelowi gwarantuje bezpieczeństwo leczonych pacjentek. Dodaje też, że nawet czasie pandemii nie można zapominać o pacjentach cierpiących na inne schorzenia i właśnie z myślą o nich kupowany jest sprzęt medyczny do strategicznych oddziałów szpitalnych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.