Dwa dni, 24 i 25 lutego 2018 r. i dziesięć instalacji, a wszystko za darmo i bez wcześniejszej rejestracji. Spotkanie sztuki architektury oraz instalacji w przestrzeni miejskiej to propozycja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na jubileusz. Dodatkowo będzie też ekspozycja archiwalnych zdjęć, plakatów, dokumentów, publikacji, a także kostiumów i rekwizytów z wydarzeń artystycznych minionej dekady.
Jubileusz 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przypada 24 lutego. Studenci pracowni sztuki w przestrzeni publicznej na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pod kierunkiem profesora Roberta Florczaka obudują bryłę teatru stworzonymi przez siebie multimedialnymi, interaktywnymi instalacjami.
Historia teatru
Gdański Teatr Szekspirowski został założony 20 lutego 2008 r., a już cztery lata wcześniej ogłoszono międzynarodowy konkurs na projekt siedziby. W 2009 r. rozpoczęła się budowa teatru. GTS został otworzony we wrześniu 2014 r. Gdańsk zyskał nie tylko nowy teatr, ale również centrum kultury o międzynarodowym zasięgu. W teatrze prezentowane są najciekawsze wydarzenia artystyczne z całego świata. Realizowane są też liczne projekty edukacyjne, a także spektakle na jedynej w Polsce scenie elżbietańskiej. Siedziba instytucji to jeden z najnowocześniejszych obiektów teatralnych na świecie, a zarazem częściowa rekonstrukcja XVII-wiecznego gdańskiego teatru, przyciągająca turystów z najdalszych zakątków świata.
W programie niecodzienny spacer śladami Szekspira, prowadzący przez dziesięć instalacji, znajdujących się w różnych zewnętrznych przestrzeniach budynku teatru, a także mała retrospektywa – wystawa plakatów teatralnych, archiwalnych zdjęć, kostiumów i rekwizytów z ostatnich 10 lat działalności GTS.
10 instalacji na 10-lecie GTS:
„CO/MO/ON”
- autorka: Joanna Jurga
Sensoryczna instalacja miejska, rodzaj teatralnego mikrokosmosu czy azylu na granicy sztuki i projektowania. Składają się na nią trzy miękkie, wełniane, podświetlane kokony, we wnętrzu których można doświadczyć emocji związanych z trzema postaciami z utworów Szekspira. Nazwa instalacji pochodzi od słów cocoon (ang. kokon) i moon (ang. księżyc).
„TS:XD”
- autorzy: Elena Vertikova, Justyna Mężydło, Igor Lyu, Pavel Skinner
Widz ma możliwość dosłownego zanurzenia się w twórczości Szekspira. Główną formą przekazu jest słowo, wyrażone wizualnie za pomocą książek i elementów multimedialnych oraz słuchowo poprzez dźwięki. Książki są zbiorem dzieł Williama Szekspira w różnych językach. Warstwa dźwiękowa składa się z nagrań głosów recytujących teksty Szekspira przy akompaniamencie muzyki elektronicznej.
„RuRa albo Sen nocy letniej”
- autorzy: Julia Tymańska i Szymon Wirchanowicz
Autorzy, zainspirowani najsłynniejszą szekspirowską komedią, stworzyli artystyczny komunikator, którego głównym elementem jest 23-metrowa rura. Instalacja nawiązuje do rozmowy kochanków ze „Snu nocy letniej”. Jednak rozmawiający nie widzą siebie nawzajem, lecz fragment nieba – jak w teatrze z otwieranym dachem – a mówią nie swoimi słowami, lecz cytatami z Szekspira.
„Sonety”
- autorka: Aleksandra Hewelt
„Sonety” Williama Szekspira zostały przefiltrowane przez przeżycia i osobowości wybranych przez artystkę bohaterów.
„Światła Elsynoru”
- autorki: Katarzyna Jurga i Weronika Stańczak
Trzy lampiony umieszczone w uliczce pomiędzy murem a budynkiem teatru przedstawiają trzy postacie: Hamleta, ducha króla oraz żołnierzy, którzy odgrywają spektakl. Mury teatru mają nawiązywać do murów Elsynoru. Obiekty rozświetlają się, działając na ruch, dźwięk ma wabić odbiorców do wejścia, a gra świateł zaprasza do pokonania drogi i uruchomienia lampionów. Widz staje się częścią sceny w murach zamku.
„Patrz mi na usta”
- autorka: Kasia Cur
Ruchomy, pozbawiony dźwięku obraz, przy którego tworzeniu sztalugą był komputer, podobraziem kamera, a narzędziem tworzącym mysz i tablet. Opowiada historię zaczerpniętą z „Wierszy o miłości” Williama Szekspira. Ukazuje reakcję kobiety. Wypowiadane słowa tworzą malarsko-typograficzne kompozycje.
„Teatr w teatrze”
- 1. Akt I – Prolog
- „Często, przyjacielu, narzędzia piekła prawdę nam podają, aby nas w zgubne potem sieci wplątać.” Banko
- 2. Akt II – Makbet
- „Sama ubarwię krwią ręce i szaty” Lady Makbet
- 3. Akt III – Ofelia
- „Nie dość wam jednej twarzy otrzymanej od Boga, dorabiacie sobie drugą.” Hamlet
(cytaty w tłum. J. Paszkowskiego)
Projekt składa się z trzech niezależnych obiektów, które przedstawiają postaci z utworów Williama Szekspira: Ofelię, Makbeta i jego żonę, Hamleta oraz Romea i Julię. Motywem powtarzającym się w każdym module jest koło. Symbolizuje ono między innymi jedność, która wprawia świat w ruch. Za pomocą mechanizmów ożywiamy na nowo świat zainspirowany twórczością Szekspira. Reżyserami tworzonego za pomocą obiektów spektaklu stają się sami widzowie
- Autorki: Kinga Woźniak i Aleksandra Pruciak
„Teatr cieni”
- autorzy: Małgorzata Tęgowska i Maciej Szczepański
Instalacja składa się ze zgeometryzowanych obiektów rzucających cienie na ceglane mury teatru. Za pomocą materiałów o różnej gęstości i fakturze artyści przedstawiają konflikty moralne i emocjonalne bohaterów szekspirowskich dramatów, budując konstrukcję psychiczną danej postaci. Integralną częścią instalacji jest architektura teatru, w której światło, cień i forma odgrywają decydującą rolę.
„Romeo i Julia”
- autorki: Kinga Ślęzak i Ewelina Sajb
Projekt nawiązuje do ostatniej sceny dramatu Szekspira, w której Julia spostrzega, że Romeo nie żyje i popełnia samobójstwo, by śmierć połączyła ją z ukochanym. Ułożenie postaci jest zgodne z renesansową symboliką cielesności. Dopełniające całości projekcje podkreślają eteryczność i wrażeniowość przedstawienia.
„Ofelie”
- autorki: Patrycja Cichosz i Ewa Staśkiewicz
Instalacja skupia się na zjawisku odizolowania młodej dziewczyny od rzeczywistości i momencie jej tragicznej śmierci w toni rzeki. Forma, w którą postać kobieca jest obleczona surową bryłą budynku teatru. Multiplikacja postaci podkreśla to, czym stała się Ofelia – jak każdy idol kulturowy – przetwarzanym, komentowanym, powielanym produktem.
10 lat Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
- 24-25 lutego 2018 r., sobota-niedziela, godz. 17.00-22.00
- Gdański Teatr Szekspirowski
- ul. Bogusławskiego 1
- Gdańsk
- wstęp – wolny
- nie obowiązują zapisy
Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski