W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce powstaje niezwykły projekt dotyczący pamięci indywidualnej i zbiorowej. Chodzi o zebranie wspomnień i przeżyć mieszkańców. W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć osoby starsze z Ustki, Słupska i okolic, które chciałyby podzielić się własnymi przemyśleniami.
Kamila Czosnyk w ramach rezydencji artystycznych realizuje projekt Kontestacje symulacji polegający na gromadzeniu wspomnień mieszkańców Ustki, a nawet Pomorza. Kuratorką rezydencji artystycznych jest Weronika Teplicka, tel. 515 089 986.
Na czym polega projekt?
Kamila Czosnyk porozmawia z seniorami mieszkającymi w Ustce i w okolicach. Zapyta m.in. o to, jak zmieniało się ich życie w mieście na przestrzeni lat. Pozna ich historię. Otrzymane wspomnienia zobrazuje na malarskich płótnach, tworząc wizualną opowieść o indywidualnym życiu. Film dokumentujący proces powstania obrazów będzie wyświetlany w Ustce (budynek Kapitanatu w Ustce, od strony wejścia do CAT).
Jak się zgłosić?
Organizatorzy proszą o kontakt seniorów lub ich bliskich, którzy chcieliby podzielić się z artystką swoimi historiami, przeżyciami i wspomnieniami. Wystarczy opisać swoją historię lub historię krewnego i wysłać ją na adres e-mail kamilaczosnyk@gmail.com. Można również nagrać swój głos na telefon i powstały plik wysłać na ten sam adres e-mail kamilaczosnyk@gmail.com. Istnieje też możliwość kontaktu z artystką poprzez profil galerii na Facebooku. Rozmowy, z uwagi na pandemię, będą prowadzone za pomocą Internetu.
Co ważne, organizatorzy, proszą o podanie imienia, wieku i wzrostu osoby, której dotyczy historia (będzie pomocny przy tworzeniu instalacji). Imię może zostać zmienione, ale prosimy o podanie takiej informacji w treści maila.
Będzie wystawa i film
W ramach podsumowania rezydencji artystycznej i projektu powstanie wystawa dostępna w przestrzeniach wirtualnych BGSW, której wernisaż on-line odbędzie się 24 lutego 2021 r. o godz. 18.00. Natomiast w dniach 24-28 lutego w godz. 18.00-22.00 będą także projekcje filmu zrealizowanego w ramach rezydencji na budynku Kapitanatu Ustka.
O artystce
Kamila Czosnyk urodziła się w 1988 r. Jest artystką intermedialną, performerką, edukatorką i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Wojciecha Zamiary. Działania artystyczne realizowała we współpracy z Galerią Labirynt, Galerią Białą, MOCAK, Centrum Kultury w Lublinie, BWA Awangarda we Wrocławiu, Muzeum Azji i Pacyfiku. Stypendystka Miasta Lublin (2018), oraz MKiDN (2018). Jej prace prezentowane były w ramach: NO Budget Show, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej, 22. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne, Przeglądzie Sztuki Survival we Wrocławiu, Wideonews, Performance Platform Lublin, Kiyv Art Week. Artystka niesamowicie wrażliwa, tworząca na pograniczu sztuki performance, wideo artu oraz instalacji artystycznej. Główną osią jej działań jest obserwacja tego, co zewnętrzne – wszystkich zdarzeń, osób, historii i przesączanie ich przez subiektywizm artystki. W pracach stara się opisać pewne spostrzeżenia dotyczące otaczającego ją świata oraz ludzkiej egzystencji.