Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1d120f4b-1d72-4ed1-8730-8de06e30ad75.jpg Samochodem lub pieszo można dorzeć do kolejnego na Pomorzu punktu pobrań wymazów w kierunku SARS CoV-2. Jest przy Ergo Arenie

Samochodem lub pieszo można dorzeć do kolejnego na Pomorzu punktu pobrań wymazów w kierunku SARS CoV-2. Jest przy Ergo Arenie

Laboranci i koronawirus

Na granicy Gdańska i Sopotu na parkingu hali Ergo Arena otwarto mobilny punkt pobrań go-thru. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, będą mogły w bezpieczny sposób skorzystać z badania. Nieodpłatnie wymazy będą pobierane od pracowników służby zdrowia i domów opieki społecznej, natomiast komercyjne testy na zlecenie indywidualne. Punkt pobrań działa od 19 maja.

Inicjatorem punktu go thru są Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta prowadzące największe na Pomorzu laboratorium i od ponad 15 lat specjalizujące się w diagnostyce genetycznej. To już szósty punkt w Trójmieście tego typu. Przypomnijmy, że w Gdańsku i Gdyni działają już cztery punkty typu drive-thru. Jeden jest w Gdyni przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, drugi uruchomiło Laboratorium Diagnostyka przy ul. T. Wendy 7 (testy są odpłatne), trzeci Gdańsku przy Stadionie Energaa czwarty od 29 kwietnia w sąsiedztwie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (testy są odpłatne). Niedopatny punkt otwarto 15 maja w Chojnicach. Natomiast mobilne punkty dla osób na kwarantannie są też przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

 

Kto może się przebadać?

W mobilnym punkcie pobrań będą wykonywane  nieodpłatnie badania dla pracowników służby zdrowia i domów opieki społecznej oraz komercyjne testy na zlecenie indywidualne. Punkt został wpisany także na listę miejsc, gdzie badania mogą wykonać osoby powracające z kwarantanny (podobnie jak drugi punkt pobrań Invicta w Gdańsku). Materiał do analizy będzie pobierany przez przeszkolony personel w odpowiednio przystosowanym namiocie na parkingu na tyłach hali. – W obliczu stopniowego odmrażania gospodarki, wiele osób może potrzebować potwierdzenia braku infekcji, by bezpiecznie wrócić do pracy. Dotyczy to m.in.: pracowników gastronomii, branży hotelarskiej, salonów fryzjerskich, kosmetycznych, firm transportowych czy produkcyjnych – mówi Katarzyna Goch, rzecznik laboratorium Invicta. – Dla nich mobilny punkt pobrań może być bardzo wygodnym rozwiązaniem – dodaje Goch.

Punkt pobrań powstał dzięki współpracy z Urzędem Miasta Sopotu oraz za zgodą Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Doświadczenia innych krajów pokazują jasno, że duża liczba wykonywanych testów oraz ich dostępność są kluczowe w walce z epidemią. Dlatego cieszymy się, że kolejny mobilny punkt pobrań powstał właśnie na granicy Sopotu i Gdańska – mówi wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Firma Invicta, która buduje na terenie Sopotu Europejskie Centrum Rodziny z nowoczesnymi laboratoriami, to bardzo profesjonalny i sprawdzony partner – tłumaczy Czarzyńska-Jachim.

 

Testy genetyczne

Materiałem do badania w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 jest wymaz z gardła i nosa. – Jakość próbki ma duże znaczenie dla wiarygodności i poprawności wyniku testu. Z tego powodu w naszym punkcie pobrań stosujemy specjalne zestawy pobraniowe. Zawierają one wymazówkę oraz probówkę z tzw. buforem, czyli substancją inaktywującą wirusa, ale też stabilizującą jego materiał genetyczny. W marcu Invicta wdrożyła badania identyfikujące zakażenie koronawirusem, a dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i zautomatyzowaniu procesu dziennie jest w stanie wykonać nawet 4 tys. testów – wyjaśnia Katarzyna Goch. Badania wykonywane są metodą biologii molekularnej rt-PCR rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Testy genetyczne wykrywają materiał genetyczny koronawirusa po 5-7 dniach od zakażenia.

 

Szybkie i bezpieczne testowanie

Rejestracja na badanie przeprowadzana jest zdalnie poprzez stronę www.testujemy.org. Po wypełnieniu krótkiej ankiety, należy wybrać konkretną datę i przedział godzinowy pobrania, a następnie opłacić test. Koszt to 399 zł. Osoby korzystające z darmowych testów rejestrują się poprzez tą samą stronę w zakładce Dla służby zdrowia.

Do punktu pobrań należy przyjechać m.in. samochodem, dotrzeć pieszo lub na rowerze w ustalonym terminie. Proces pozyskania próbki trwa zwykle ok. 5-10 minut. Wynik dostępny jest w ciągu 24 h od pobrania – poprzez specjalną platformę internetową medipoint.pl.

Model punktów pobrań typu go-thru sprawdza się w wielu krajach objętych epidemią. Dzięki takiemu rozwiązaniu kontakt międzyludzki – między pobierającym a pacjentem – ograniczony jest do niezbędnego minimum.

Dla kogo badanie?

Wykonanie testu genetycznego wykrywającego zakażenie SARS-CoV-2 zaleca się przede wszystkim osobom, które:

  • zaobserwowały u siebie objawy tj.: gorączka, kaszel, duszności, utrata smaku i/lub węchu, bóle mięśniowe, osłabienie i przemęczenie, zaburzenia węchu i smaku
  • miały kontakt z osobą, u której występują powyższe objawy choroby lub u której wykryto zakażenie SARS-CoV-2
  • z uwagi na wykonywany zawód (np. pracownik medyczny, opiekun w domu pomocy, funkcjonariusz) mają kontakt z wieloma ludźmi i są narażeni na ryzyko infekcji.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.