Kataloński malarz Salvador Dali (1904-1989) jest jednym z najsłynniejszych artystów XX w. oraz najbardziej znanym surrealistą. W swojej twórczości wykreował własny wizualny świat. Świat na pograniczu jawy i snu, pełen symbolicznych treści, nadrealnych postaci i zdarzeń. Przez wielu postrzegany był za skrajnego ekscentryka.

Co zobaczymy na wystawie?

Na ekspozycję w Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie składa się 75 grafik, 24 ceramiki oraz płaskorzeźba, które powstały na przestrzeni lat 1944-1983. W interesujący sposób przywołują one zainteresowanie Salvadora Dali różnorodnymi kierunkami w sztukach plastycznych ubiegłego wieku.

Jest to również próba ukazania jego twórczych poszukiwań i wybitnych zdolności ilustratorskich. Prezentowane są więc litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Dali eksperymentował w grafice, m.in. stosował zabiegi fotochemiczne przydatne przy naświetlaniu emulsji, a na płytach litograficznych zostawiał ślady miotanych nabojów z kolorowymi farbami. Strzelał również takimi pociskami do blach miedzianych.

Grafiki te są w części sygnowane własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Dantego, Cervantesa, Shakespeare’a, Goethego czy Hemingwaya. Na wystawie są także inne pojedyncze prace o dużej wartości artystycznej.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz wójt Luzina Jarosław Wejer.