Kultura
Statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Ruszyły zgłoszenia kandydatów do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Kto może dostać wyróżnienie?

Statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Fot. Marek Zygmunt

Do 15 lutego 2021 roku można zgłaszać faworytów do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Szukani są zarówno debiutanci, młodzi artyści, jak i twórcy sztuki z dużym dorobkiem. Kapituła konkursowa chce uhonorować autorów za wybitne dokonania artystyczne w ubiegłym roku oraz mecenasów kultury, którzy przyczynili się do powstania wydarzenia.

W tym roku Pomorska Nagroda Artystyczna zostanie wręczona po raz 22. Została ustanowiona w 1998 roku. Jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury zgłaszają m.in. środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy. W ubiegłym roku Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymali aktorzy Teatru Wybrzeże Katarzyna Figura i Mirosław Baka oraz trębacz Emil Miszk. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński za zakup fortepianu dla Białego Spichlerza w Słupsku, a Pomorską Nadzieją Artystyczną ogłoszona została tancerka baletowa Julia Ciesielska.

Trzy kategorie PNA

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku. W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę.

Przyznawana jest również indywidualna nagroda specjalna. To Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna, którą przyznaje marszałek województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych.

Kto może zgłaszać kandydatów?

Zgłoszeń kandydatów do nagrody mogą dokonywać wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody, stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i artystyczne, media, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sferze kultury. Zgłoszenia muszą mieć formę pisemną i być uzasadnione. Maksymalnie można podać pięć kandydatur: trzy do Pomorskiej Nagrody Artystycznej, jedną do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz jedną do honorowej Nagrody za mecenat kultury.

Kapituły Mała i Duża

Ze zgłoszonych kandydatów Mała Kapituła wybiera 10 nominacji w kategorii Kreacje Artystyczne i po trzy nominacje w pozostałych kategoriach. W skład Małej Kapituły wchodzą między innymi: przedstawiciel Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego, Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz reprezentanci szkół wyższych i artystycznych, instytucji kultury i stowarzyszeń twórczych. Ostatecznego wyboru spośród osób nominowanych dokonuje Duża Kapituła, w której zasiadają członkowie Małej Kapituły i laureaci nagrody z lat poprzednich.

Więcej informacji, regulamin i wniosek w zakładce Ogłoszenia i komunikaty.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.