Kultura
Statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Aktorzy górą! Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2019 rok

Fot. Marek Zygmunt
11.12.2020
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
11.12.2020

Aktorzy Teatru Wybrzeże zgarnęli dwie nagrody za Kreacje Artystyczne, trzecią przyznano trębaczowi jazzowemu. Nadzieją Artystyczną została tancerka, którą doceniono za wyjątkową dojrzałość sceniczną. Tegoroczny Mecenas Kultury zakupił fortepian dla Białego Spichlerza w Słupsku.

 

Mimo że pandemia pokrzyżowała plany organizacji gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2019, procedura wyboru nominacji, a następnie laureatów, przebiegła zgodnie z planem. Ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się 11 grudnia 2020 r. w sieci, na stronie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, corocznego gospodarza gali. Relację uświetniło filmowe nagranie I Symfonii B-dur „Wiosennej” op. 38 Roberta Szumanna w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Pawła Kapuły.

 

Kreacje Artystyczne

Statuetki Gryfa Pomorskiego, zaprojektowane przez Marię Kuczyńską, otrzymali:

Emil Miszk za niezwykle pracowity rok jazzowego trębacza, obfitujący w koncerty na najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie.

Mirosław Baka za mistrzowską rolę Williego Lomana w spektaklu „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia na deskach Teatru Wybrzeże,

Katarzyna Figura za wiarygodną i pełną namiętności tytułową kreację w spektaklu „Fedra” Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże,

 

Mecenat i nadzieja

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński za zakup fortepianu Yamaha dla Białego Spichlerza, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz za wsparcie 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Pomorską Nadzieją Artystyczną okrzyknięta została Julia Ciesielska za wyjątkową dojrzałość sceniczną i technikę wykonawczą docenioną wieloma wyróżnieniami i nagrodami, w tym prestiżowym tytułem Młodego Tancerza Roku 2019.

 

 

Za co przyznawane są nagrody?

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku.

W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość.

W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę.

Zgłoszeń kandydatów do nagrody mogą dokonywać wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody, stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i artystyczne, media, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sferze kultury.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.