Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/nosorozec.png Różne obrazy z różnych czasów. Wyjątkowa wystawa prac Ryszarda Grzyba w Słupsku i Ustce

Różne obrazy z różnych czasów. Wyjątkowa wystawa prac Ryszarda Grzyba w Słupsku i Ustce

„Żółty nosorożec w kałuży”, autor Ryszard Grzyb, 1990 r., fot. materiał prasowy BGSW
05.07.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
05.07.2022

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na wystawę prac Ryszarda Grzyba. Wernisaż odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 7 lipca 2022 r. o godz. 17.00, a po nim o godz. 18.00 odbędzie się panel dyskusyjny z artystą.

Ekspozycję można oglądać także w Baszcie Czarownic w Słupsku do 25 września.

O wystawie

Zdaniem kuratora Romana Lewandowskiego wystawa ma prezentować najbardziej reprezentatywne okresy w twórczości nestora nowej figuracji lat 80.XX w. Artysta w latach 1983-92 był członkiem Gruppy.

– Zgodnie z duchem i estetyką nowej ekspresji komunikowane przez narracje i idee zwykle były poddawane w cudzysłów, chociaż nie działo się to bez autoironicznych akcentów – zauważa Lewandowski.

Świat przedstawiony w twórczości Ryszarda Grzyba może niektórym odbiorcom kojarzyć się z tajemniczym bestiarium, których genealogia sięga z jednej strony surrealizmu, a z drugiej zoologii fantastycznej Jorge Luisa Borgesa. Paradoksalnie artysta dopatruje się genezy malarstwa w młodości, kiedy jako dziecko podczas odwiedzin w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zafascynowały go „tukany wielkodziobe i rajskie ptaki z rozwianymi ogonami w kolorach tęczy”. Te wczesne fascynacje sprawiły, iż w swej dojrzałej twórczości niejednokrotnie wracał do tamtych toposów, ponieważ, jak przyznaje:

„Motyw jest (…) ważny, zwłaszcza, gdy tworzy napięcie dramatyczne obrazu”.

Ryszard Grzyb jest malarzem motywów, które lubi łączyć w szokujących zestawieniach, zaskakując grą skojarzeń i swobodą wyobraźni. Artysta przywiązuje dużą  wagę do koloru, ponieważ – jak zaznacza:

„Kolor jest dobrodziejstwem, królestwem i podarunkiem. Kolor jest radością, wolnością i poezją”.

W sztuce stara się łączyć sprzeczności i tożsamości, co skutkuje niezwykłą oryginalnością i przewrotnością, a dowodzą tego tak przewrotne obrazy, jak przygotowywane na wystawę obrazy: „Wielcy Niewidzialni – wieczny powrót” (2019) czy „Żółty nosorożec w kałuży” (1990).

O artyście

Ryszard Grzyb urodził się w 1956 r. w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1981). W latach 1982-1992 był członkiem Gruppy, z którą̨ wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. Od połowy lat 80. odbył kilka podróży artystycznych. W maju i czerwcu 1986 r. razem z Ryszardem Woźniakiem przebywał na stypendium w Berlinie Zachodnim, w latach 1990-1991 w Kolonii na zaproszenie Rafała Jabłonki, w 1995 r. ponownie w Niemczech na stypendium w Lamspringe, a w 1996 r. w Saignon na zaproszenie Kamili Regent i Pierre’a Jaccauda.
Jego obrazy znajdują̨ się m.in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Równolegle do malarstwa jest poetą.  Zadebiutował w czasie studiów we Wrocławiu. Teksty publikował w „Nowym Wyrazie” (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim” (1981), w piśmie „Oj dobrze już ̋”, w publikacji Sztuka Najnowsza. Co słychać́”, pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989) i „Young Poets of a New Poland”, (London 1993), w piśmie artystycznym „Tytuł roboczy”, (2004),  w „Twórczości” (2015, 2016). Jego „Zdania napowietrzne” zostały wydane przez Świat Literacki (2005). W 2004 r. rozpoczął multimedialny projekt „Zdania napowietrzne”, W jego ramach kolekcjonuje krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne haiku” jak mówi i umieszcza je w kontekście zupełnie obcym poetyckim eksperymentom: na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, zmienia je w neony czy tabliczki informacyjne. Poprzez zawłaszczenie przestrzeni przeznaczonej dla innego rodzaju komunikatów, artysta wzmacnia siłę̨ ich przekazu, wywołując swego rodzaju suspens. Jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za 2010.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.