To już siódme spotkanie z cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle zatytułowane Kultura z wojną w tle, na które zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski. Odbędzie się 25 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00 w GTS. Bilety w cenie 10 zł.

Wizja kultury w kontekście wyzwań cywilizacyjnych

Obecnie kluczowym wyzwaniem jest wojna w Ukrainie, która na wiele sposobów przewartościowuje wyobrażenia i przekonania, zmienia priorytety i stawia fundamentalne pytania. Uczestnicy spotkania postarają się znaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących pytań. Jakie zadania pojawiają się w obecnej sytuacji przed kulturą i instytucjami kultury? Jakiej działalności kulturalnej potrzebujemy, żeby otwarcie na uchodźców z Ukrainy zmieniło stosunek do osób innej narodowości? Co zrobić, żeby sprzeciw wobec rosyjskiego autorytaryzmu przełożył się na odbudowę państwa prawa w Polsce?

O cyklu i uczestnikach

Cykl został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 r., w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu. Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak.

–  Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia profesora Jerzego Limona – mówi Piotr Augustyniak. –  Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata – zauważa Piotr Augustyniak.

Agata Grenda – od września 2021 r. dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Inicjatorka i promotorka projektów kulturalnych i społecznych. Absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją dziennikarską oraz studiów podyplomowych na kierunku psychologia w marketingu i zarządzaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 2004-2006 kierowała Impresariatem w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Pracowała jako zastępczyni dyrektora oraz kuratora sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. W 2021 r. współpracowała przy 31. Festiwalu Malta w Poznaniu jako zastępczyni dyrektora festiwalu.
Basil Kerski – od 2011 r. dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Menedżer kultury, redaktor i politolog pochodzenia polsko-irackiego. Absolwent politologii i slawistyki na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od 1998 r. redaktor naczelny „Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG”. Pracował w berlińskim oddziale niemiecko-amerykańskiego Aspen Institute,  Instytucie Badawczym Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej,  Bundestagu oraz wOśrodku Badań Społecznych w Berlinie (WZB). Autor i redaktor książek poruszających tematy historyczne, polityczne i literackie, które zostały wydane w języku niemieckim, polskim i ukraińskim. Wielokrotnie doceniany za wkład w rozwój stosunków polsko-niemieckich, laureat m.in. Nagrody Polonii Europejskiej „Polonicus” (2013).
Piotr Augustyniak – filozof, dramaturg, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.

Bezradność filozofa. Kultura z wojną w tle

  • 25 kwietnia 2022 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk
  • Bilety: 10 zł