Dwanaście postaci – mieszkańców i mieszkanek Pomorskiego. Wykonują różne zawody, różni ich historia życia, ale łączy jedno – wszyscy kochają nasz region i żyją z pasją. Razem stali się bohaterami tegorocznego kalendarza wydanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Trzymasz w rękach wyjątkowy kalendarz na 2023 rok, którego tytuł to „Pomorskie. Tacy jesteśmy”. Do jego realizacji zaprosiliśmy wybitną fotografkę, Pomorzankę, Renatę Dąbrowską. Wykonała ona 12 portretów, na których uwieczniła zwyczajnych-niezwyczajnych mieszkańców naszego regionu. Zwyczajnych o tyle, że nie są to celebryci z pierwszych stron gazet, niezwyczajnych, bo mających niesamowite zawody i zainteresowania. Wszystkich łączy to, że mieszkają w województwie pomorskim, kochają swoją „małą ojczyznę” i razem ze wszystkimi innymi mieszkańcami naszego regionu tworzą jego niepowtarzalny klimat i charakter. Nasze województwo to nie tylko doskonałe położenie na mapie, fascynująca przyroda, ciekawa historia i kultura, pyszna kuchnia. To przede wszystkim my, Pomorzanki i Pomorzanie. Nasza otwartość, gościnność, pasja i charakter wykuwany różnymi doświadczeniami, powodują, że w naszym regionie każdy czuje się dobrze i każdy jest mile widziany.
Takimi słowami marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk opisuje ten kalendarz, wyjaśniając jego koncepcję. Na kolejnych kartach znajdziemy portrety oraz krótkie wypowiedzi ich bohaterek i bohaterów.
Kim są ludzie z kalendarza?
Rok rozpoczynamy zdjęciem strażaczki-ochotnika ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Gdańsk Karoliny Kubicy, której na fotografii towarzyszy Pestka – pracująca golden retriverka, ratowniczka szkolona do szukania żywych ludzi w terenie oraz w gruzowiskach. Luty, jako jeden z miesięcy, który kochają amatorzy prozdrowotnych zimnych kąpieli, należy do Adama Kowala, morsa z Ustki, którego sesja zdjęciowa odbyła się – a jakże – w wodzie. Pierwszy wiosenny miesiąc oddaliśmy Angelice Szulfer, ludowej artystce, która kaszubski wzór przenosi nie tylko na ludowe elementy odzieży, ale także na… chociażby trampki, sprawiając, że tradycyjny haft przenika do codziennego życia, nie tylko rdzennych, rodowitych Kaszubów. Kwiecień to w Pomorskiem czas, gdy sezon rozpoczynają amatorzy sportów wodnych, którzy uwielbiają surfować na desce. Stąd karta tego miesiąca została poświęcona Dominice Sawickiej, licealistce z Gdyni, uczestniczce projektu „Zdolni z Pomorza”, której pasją jest kitesurfing. W maju zaś nie mogło zabraknąć pszczelarzy, stąd pomysł, aby bohaterami zdjęcia na ten właśnie miesiąc byli Jan Freda z córką Izabelą Wroną, którzy prowadzą pasiekę w Pszczółkach.
Fot. Renata Dąbrowska
Letnie miesiące naturalnie kojarzą się z podróżą, nadmorskimi miejscowościami, aktywnym wypoczynkiem. Znalazło to także odzwierciedlenie w naszym kalendarzu – bohaterem czerwca jest Adrian Bogusłowicz, miłośnik turystyki rowerowej z Krynicy Morskiej. W lipcu poznajemy Jarosława Lipińskiego, pasjonata kolei żelaznych z Gdyni, a sierpień należy do Hanny Kajety, komandor Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego „Lamelka Kartuzy”, którą udało się uchwycić w trakcie pływania na jednym z pomorskich Marinerów 100, czyli łódek szkoleniowych kupionych dla pomorskich uczniów na 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Wrzesień to czas powrotu do szkoły – ten czas uprzyjemni nam niezwykle dynamiczny portret Marii Gajewskiej, nauczycielki z Czerska, laureatki plebiscytu Nauczyciel Pomorza 2017, której towarzyszą jej uczniowie. Październik oddaliśmy rolnictwu, a reprezentantem tego tematu został Łukasz Haase, rolnik z Karczemek. Najmroczniejszy z miesięcy, czyli listopad, zarezerwowała dla siebie autorka zdjęć, Renata Dąbrowska, żartobliwe uznając, że pewnie nikt nie będzie chciał być ozdobą tej karty, a akurat 12 listopada przypadają imieniny Renaty. Fotograficzka wykonała więc autoportret w nocy, pod przepięknie rozgwieżdżonym kaszubskim niebem. Rok kończymy w towarzystwie Grzegorza Kiliana, rekonstruktora, który w wolnym czasie wciela się w rolę skryby z Pelplina i to właśnie w pelplińskim skryptorium wykonane zostało ostatnie ze zdjęć.
Sesja w woderach i miód
Każda sesja była spotkaniem z wyjątkową osobą i tę wyjątkowość chciała uwiecznić na fotografiach Renata Dąbrowska.
– Pracując nad kalendarzem przejechaliśmy Pomorskie wzdłuż i wszerz. A do zrobienia zdjęć trzeba było się czasem specjalnie ubrać – wspomina.
Do wykonania zdjęcia panu Adamowi, morsowi z Ustki potrzebne były wodery, czyli wysokie do pasa kalosze. Ale to nie był najbardziej zaskakujący ubiór. Jan Fereda z córką Izabelą Wroną z Pszczółek przebrali fotografkę w pszczelarski strój.
– Robiłam im zdjęcia wśród bzyczących owadów myśląc o tym, że ja przecież bardzo lubię miód – dodaje Renata Dąbrowska.
Serce fotografki zdobyła Karolina Kubica z powołania strażaczka, która wytrwale trenuje z psem Pestką i zawsze jest w pogotowiu, by pomagać. Fotografie do kalendarza realizowane były latem 2022 roku.
– W tej fotograficznej podróży nie byłam sama. Jestem wdzięczna Filipowi, który też wykonał dowcipne zdjęcia zza kulis, które również znalazły się w kalendarzu – zaznacza Dąbrowska.
Renacie Dąbrowskiej pomagali asystenci: Justyna Wasilewska, Filip Bartkiewicz i Kacper Skoczylas. Projekt graficzny kalendarza wykonał Damian Chrul.
Jeszcze raz dziękujemy za pomoc w realizacji materiału Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku, Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych, wszystkim Bohaterkom i Bohaterom zdjęć oraz każdej z osób, która przyczyniła się do powstania kalendarza.