Uroczyste wręczenie Pomorskiej Nagrody Artystycznej odbyło się 11 kwietnia 2025 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W wydarzeniu wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Pomorska Nagroda Artystyczna jest uznawana za regionalny Oscar artystyczny. Jest wyrazem naszego hołdu dla artystów, którzy działając w sferze kultury budują bardzo ważny filar rozwoju naszego regionu. Chciałbym wszystkim artystom, którzy nas bawią, uczą, pobudzają do refleksji, zmieniają naszą rzeczywistość, bardzo podziękować! – powiedział marszałek Struk na rozpoczęcie gali.

Do kogo trafiły statuetki gryfa?

Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje artystyczne otrzymali:

  • Mariusz Napierała za imponującą scenografię do musicalu „Quo vadis” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

W gdyńskim Teatrze Muzycznym reżyser Wojciech Kościelniak z powodzeniem stworzył inscenizację sienkiewiczowskiego „Quo vadis” i to w formie współczesnego musicalu, którego premiera odbyła się 14 września 2024 r. Wśród współtwórców sukcesu spektaklu jest autor jego scenografii – Mariusz Napierała, który pracując nad tym musicalem pokazał artystyczną maestrię, profesjonalizm i imponujące panowanie nad przestrzenią. Zbudowana z rozmachem i precyzją scenografia stworzyła wyśmienitą bazę inscenizacyjną spektaklu.

  • Andrzej Umiastowski za indywidualną wystawę ikonicznego malarstwa „Obrazy” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie podsumowującą 40 lat działalności artystycznej.

W 2024 r. z okazji 40-lecia pracy twórczej w sopockiej PGS zaprezentowanych zostało 40 obrazów artysty, w którego twórczości ważny jest sposób operowania światłem, budowania pejzaży, mistrzostwo w oddawaniu pór roku i aury. Wszystko to zdradza niezwykłą wrażliwość Anddrzeja Umiastowskiego na naturę. Natomiast publiczność jego obrazy kojarzy przede wszystkim z charakterystycznymi postaciami – groteskowymi, o zaokrąglonych, nieco wyolbrzymionych kształtach, tyleż zabawnymi, co pełnymi smutku, zawieszonymi w swoim własnym poetyckim uniwersum.

  • Paweł Zagańczyk za album „Żurawie” na akordeon solo oraz jubileuszową 15. edycję Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej.

Ceniony akordeonista oraz kompozytor w 2024 r. wrócił z kolejną, piątą już w jego dorobku płytą. „Żurawie” Pawła Zagańczyka to album nawiązujący do gdańskich pejzaży, szczególnie zaś charakterystycznych stoczniowych dźwigów. Słuchacze znajdą w nim różnorodne stylistycznie utwory, dla których inspiracją do powstania były fotografie Macieja Kosycarza. W zeszłym roku odbyła się również jubileuszowa 15. odsłona projektu Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej, której Paweł Zagańczyk jest pomysłodawcą i merytorycznym opiekunem.

Jako Pomorską Nadzieję Artystyczną kapituła nagrody wskazała Szymona Zawodnego za debiutancki autorski album „Zero Waste” Szymon Zawodny Quintet, łączący współczesne brzmienia jazzowe i klasyczne z premierowymi nagraniami utworów polskich kompozytorów.

Szymon Zawodny to saksofonista, kompozytor, edukator i pedagog, wszechstronny twórca wykonujący nie tylko muzykę klasyczną i współczesną, ale również improwizowaną. Jego dotychczasowe doświadczenia artystyczne w 2024 r. zaowocowały debiutanckim albumem jazzowym, nagranym pod szyldem Szymon Zawodny Quintet. O płycie „Zero Waste” krytycy pisali: „kontemplacyjne, tchnące chłodem jazzowej Europy fragmenty przeplatają się tutaj z wybuchami kontrolowanej ekspresji, co sprawia, że płyta nie pozwala na bezrefleksyjne słuchanie jej w tle, a angażuje uwagę”.

Natomiast honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Maciej Witkiewicz za stałe i regularne przekazywanie do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku licznych artefaktów i pamiątek rodzinnych związanych z Witkacym, w tym obrazu olejnego „Dwór w Urdominie” z 1873 r., autorstwa ojca artysty – Stanisława Witkiewicza. Obraz ten w 2024 r. był prezentem na 100-lecie muzealnictwa w Słupsku.

Nagrodę w imieniu Macieja Witkiewicza, który nie mógł pojawić się na uroczystości, odebrała Anna Baruk-Bejda, opiekunka zbiorów Witkacego w słupskim muzeum.

Wielka nagroda za „wytrwałość w tworzeniu sztuki”

Marszałek województwa pomorskiego przyznał także Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku laureatem tego wyróżnienia został prof. Hugon Lasecki. W uzasadnieniu czytamy, że otrzymał je za „nadzwyczajną pasję w tworzeniu pełnego wrażliwości i autentyczności stylu malarskiego, rysunkowego i poetyckiego, który niesie za sobą uniwersalne przesłania, a także za wytrwałość w tworzeniu sztuki, która wymyka się wszelkim kategoriom”.

Hugon Lasecki – malarz, rysownik, poeta. Ukończył gdańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w 1962 r. Po dyplomie związał się z macierzystą uczelnią, gdzie pracował przez ponad 40 lat. Prowadząc pracownię malarstwa skupiał wokół siebie i ukształtował pokolenia artystek i artystów. Jest jednym z najwybitniejszych twórców pomorskiego środowiska artystycznego. Pomimo dojrzałego wieku wciąż pozostaje aktywny artystycznie, a jego prace „nieustannie rezonują przenikliwością, poruszając zmysły i dotykając sumienia”.

W swojej twórczości plastycznej Hugon Lasecki kieruje się wrażliwością na kolor i kształt, a jego rysunki charakteryzuje dynamiczna kreska. Blisko 70 lat pracy twórczej profesora zaowocowało ukształtowaniem się niepowtarzalnego i niezwykle rozpoznawalnego stylu. Dopełnienie jego twórczości wizualnej stanowi poezja. Jako poeta zadebiutował w 2002 r., a jego wiersze odczytywać można jako rodzaj swoistej autobiografii.

Hugon Lasecki jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, otrzymał m.in. srebrny i złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis . Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą

Znakomita muzyka młodych talentów

Gali Pomorskiej Nagrody Artystycznej towarzyszył koncert Młodych talentów – najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie znalazły się m.in. uwertura do opery „Sroka Złodziejka” Gioacchino Rossiniego, „Cyber Bird Concerto” na saksofon i orkiestrę op. 59 Takashi’ego Yoshimatsu, „Warsaw Concerto” Richarda Addinsella oraz „Tańce słowiańskie” (nr 7 c-moll, nr 8 g-moll op. 46 oraz nr 7 C-dur op. 72) Antonína Dvořáka. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej prowadził Maciej Tomasiewicz, przy fortepianie zasiadł chiński pianista Zihao Wang, a na saksofonie grał Weize Yang.

Ponadto, we foyer na pierwszym piętrze filharmonii prezentowana była wystawa fotograficznych portretów dotychczasowych laureatów Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Są nimi: pisarze Stefan Chwin i Paweł Huelle, popularyzator historii Andrzej Januszajtis, animatorka życia kulturalnego Bronisława Dejna, malarze Maciej Świeszewski i Kiejstut Bereźnicki, aktorzy Halina Winiarska, Jerzy Kiszkis, Halina Słojewska, Mirosław Baka i Dorota Kolak, choreograf Wojciech Misiuro, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, pianista Leszek Możdżer, saksofonista Przemysław Dyakowski oraz dyrygent Wojciech Rajski.

Warto dodać, że wystawa składa się z serii fotografii wykonanych przez Renatę Dąbrowską, uznaną autorkę zdjęć, cenioną i nagradzaną portrecistkę.