Nagrody laureatom wręczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Adam Gawrylik. Spotkanie, które odbyło się 8 lipca 2024 r. było także okazją do rozmów o pomorskim dziedzictwie kulinarnym, które jest coraz bardziej doceniane nie tylko w Polsce ale i całej Europie.

Kilka słów o konkursie

Zanim przedstawimy zwycięzców w poszczególnych kategoriach warto przypomnieć, czym jest konkurs „Pomorskie Smaki”.

– Głównym celem Konkurs Kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki” jest popularyzowanie dziedzictwa kulinarnego naszego regionu, a także promowanie produktów żywnościowych wytwarzanych z poszanowaniem regionalnych tradycji lub przy wykorzystaniu lokalnych surowców. Mamy w regionie wiele wyjątkowych produktów kulinarnych. Warto się nimi chwalić, bo to część naszego pomorskiego dziedzictwa – podkreślał Adam Gawrylik, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

W konkursie mogą brać udział przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, indywidualni wytwórcy oraz gospodarstwa agroturystyczne, którzy na terenie województwa pomorskiego prowadzą działalność w zakresie produkcji żywności.

Tegoroczni laureaci

Teoria już za nami. Teraz czas na najważniejsze, czyli przedstawienie laureatów.

– W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 73 produkty, specjalna komisja oceniła 33 z nich. Wybór nie był łatwy, wszystkie propozycje zasługiwały na wyróżnienie. Ale jak konkurs to konkurs i zwycięzca może być tylko jeden – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

I tak, w poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty i przetwory: mięsne, z ryb, mleczne i miody – masło sardelowe przygotowane przez Restaurację Gryfon z Jastarni
  • produkty pochodzenia roślinnego, w tym przetwory: owocowe, warzywne, z grzybami – olej rydzowy, którego producentem jest gospodarstwo rolne Katarzyna Mładanowicz „Zdrowe z natury” Rolniczy handel detaliczny
  • napoje regionalne – Machandel produkowany przez Winne grono, Gdańska Wytwórnia Historycznych Smaków
  • produkty zbożowe i cukiernicze – beza z rokitnikiem, którą zaprezentowała Cappucino Cafe z Sopotu
  • inne produkty, w szczególności łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi – zupa rybna Rebionka, przygotowana przez Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata.

Zwycięzcy otrzymali symboliczne statuetki, dyplom oraz dwa tysiące złotych nagrody.

Z lokalnych produktów

Co wyróżnia nagrodzone produkty? To przede wszystkim są to wyroby lokalne .

– Nasz olej tłoczymy z lnianki, z naszych ekologicznych upraw – mówiła Katarzyna Mładanowicz, producentka oleju rydzowego.

Trzeba bowiem pamiętać, że olej rydzowy nie jest tłoczony z grzybów rydzów, ale właśnie z oleistej rośliny o nazwie Licznik Siewny. Równie ważne co składniki są receptury.

– Przepis na rebionkę, czyli zupę z ryb słodkowodnych, ma już ponad sto lat. To tradycyjna receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie. A tym, co wyróżnia nasza zupę od innych jest to, że zabielamy ją mąką, śmietaną i żółtkiem – opisywała Halina Rogozińska, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego Kościerska Chata.