Marszałek województwa pomorskiego, prezydent Sopotu, burmistrz Pucka i fundacja im. ks. Kaczkowskiego będą razem organizować konkurs „Okulary ks. Kaczkowskiego”, który wyróżni społeczników i instytucje pracujące na rzecz drugiego człowieka i walczących o godność innych.
List intencyjny inicjujący konkurs został podpisany 28 lipca 2022 r. w Sopocie.
List intencyjny
Dokument podpisany m.in. przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka jest deklaracją nawiązania współpracy przy organizacji konkursu „Okulary ks. Kaczkowskiego” oraz gali nagrody. Sygnatariusze listu podkreślają niezwykłą charyzmatyczną osobowość księdza Jana Kaczkowskiego i sens organizowania kolejnych edycji konkursu.
– Kiedy ks. Kaczkowski budował w Pucku hospicjum, spotykał się na początku z niezrozumieniem. Ale szybko przekonał do tej inicjatywy tamtejszą społeczność i zjednał lokalne samorządy – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Konkurs „Okulary ks. Kaczkowskiego” organizowany jest od 2019 r. O randze konkursu przekonywał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
– Byłem pod dużym wrażeniem już przy pierwszej edycji. Ten konkurs pokazał jak wielu jest w Polsce ludzi, którzy pomagają innym – mówił.
Okulary ks. Kaczkowskiego
Konkurs wyróżni społeczników i instytucje aktywnie pracujące na rzecz drugiego człowieka, ludzi bezkompromisowo walczących o równość i godność innych tak, jak to robił ks. Jan Kaczkowski. To bardzo często osoby, które nie szukają poklasku, nierzadko pozostające w cieniu. Celem nagrody jest przybliżenie ich wartościowej i często niedocenianej pracy innym. Kandydatów do konkursu można zgłaszać do 12 sierpnia 2022 r. za pośrednictwem specjalnego formularza. Ze zgłoszonych kandydatów wyłonionych zostanie 10 nominowanych. Finalistę wybierze specjalnie powołana kapituła. Zwycięzca otrzyma 20 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę.
Kim był ks. Jan Kaczkowski?
Ksiądz Jan Kaczkowski był założycielem i dyrektorem hospicjum w Pucku. Swoje kapłańskie życie poświęcił służbie chorym i umierającym. Dla wielu ludzi był autorytetem i mentorem, nie tylko w dziedzinie bioetyki. Zmarł wiosną 2016 r. na glejaka mózgu.