Wystawa „Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy!” będzie przestrzenią doświadczalną zbudowaną z różnorodnych rzeźb. Jej przestrzeń zostanie podzielona została na cztery moduły. Każdy stanowić będzie opowieść o innym materiale rzeźbiarskim: drewnie, glinie, kamieniu i metalu. Dzieci poznają procesy obróbki i etapy powstawania dzieła sztuki. Obiekty-narzędzia obecne na ekspozycji pozwolą im doświadczyć dotykowych właściwości poszczególnych surowców.

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! Wystawa dla dzieci

  • wystawa czynna: 25 czerwca – 16 października 2022 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku. Oddział Zielona Brama
  • Długi Targ 24, Gdańsk

Nietypowy wernisaż

Podobnie jak sama ekspozycja, nietypowy będzie również jej wernisaż. Przygotowany bowiem został nie w muzealnych wnętrzach, lecz w plenerze, przy Zielonej Bramie od strony Długiego Targu. W sobotę, 25 czerwca w samo południe rozpocznie się tam zabawa dla dzieci w „Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy!”. Grę będą animować muzealni edukatorzy, a w roli głównej wystąpi prawdziwa „żywa” Rzeźba.

Gra wystartuje trzykrotnie, w trakcie trwania wernisażu wystawy w godz. 12.00-15.00. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy dołączyć do uczestników na miejscu. Na zwycięzców czekać będą nagrody, a dla wszystkich przygotowano upominki.

Zasady gry:

  1. Tytuł gry stanowi aluzję do popularnej zabawy dziecięcej „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!”. Jej reguły są analogiczne, z jednym wyjątkiem: miejsce przysłowiowej Baby Jagi zastępuje Rzeźba.
  2. Rzeźba jest osobą prowadzącą, która stoi tyłem do uczestników poruszających się w jej kierunku w sposób określony przez animatora.
  3. Gdy Rzeźba wypowie zdanie: „Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy”, odwraca się, a uczestnicy bezzwłocznie zatrzymują, bez względu na to w jakich pozycjach się znajdują.
  4. Rzeźba chodzi między uczestnikami przyglądając im się tak długo, aż któryś z graczy poruszy się. Dopuszczalne jest rozśmieszanie uczestników. Ten, kto nie ustoi w bezruchu, odpada.
  5. Wygrywają trzy pierwsze osoby, którym uda się dotknąć Rzeźby. Przechodzą one do rozgrywki finałowej – wówczas gra rozpocznie się od początku.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin zabawy, znajdują się na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku.