Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/IMG_2768-scaled.jpg Radni upamiętnili 100-lecie Związku Polaków w Niemczech. To hołd złożony bohaterom

Radni upamiętnili 100-lecie Związku Polaków w Niemczech. To hołd złożony bohaterom

Potomkowie działaczy Związku Polaków w Niemczech Maria Prondzyńska, wnuczka Jana Styp-Rekowskiego oraz Franciszek Szreder, syn Antoniego Szredera. Fot. Jacek Sowa
24.10.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
24.10.2022

Radni województwa pomorskiego zdecydowali o uczczeniu 100. rocznicy utworzenia Związku Polaków w Niemczech i 85. rocznicy otwarcia Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie. To symboliczny hołd dla założycieli i członków związku za ich działalność. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Radni przyjęli stanowisko podczas XLVII sesji Sejmiku Województwa Podmorskiego, która odbyła się 24 października 2022 r. Podczas przedstawiania uchwały na sali obecni byli potomkowie działaczy Związku Polaków w Niemczech Maria Prondzyńska, wnuczka Jana Styp-Rekowskiego oraz Franciszek Szreder, syn Antoniego Szredera. Z rąk senatorów Leszka Czarnobaja i Kazmierza Kleiny otrzymali uchwałę podjęta przez Senat upamiętniająca jubileusz Związku Polaków w Niemczech. Ponadto, przed Salą im. Lecha Bądkowskiego prezentowana była też wystawa z Senatu RP przybliżająca to wydarzenie.

To hołd dla założycieli i drogowskaz dla kolejnych pokoleń

Związek Polaków w Niemczech powstał 100 lat temu. Jego rolą była poprawa sytuacji mniejszości polskiej w m.in. oświacie, kulturze i gospodarce. W czasie wojny wielu jego członków zostało zamordowanych przez Niemców, a kilka tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych.

– Pamięć o dokonaniach członków tej organizacji jest ważna dla współczesnej pomorskiej wspólnoty samorządowej, a szczególnie dla mieszkańców powiatów bytowskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego i sztumskiego – mówił, przedstawiając uchwałę, radny Koalicji Obywatelskiej Jerzy Kozdroń.

Pomorscy radni wyrazili uznanie dla twórców i działaczy związku oraz wdzięczność kolejnym pokoleniom ludzi i instytucji zaangażowanych w kultywowanie pamięci o tej organizacji. Aktywność członków związku pozostaje ważną wskazówką dla pomorskiej wspólnoty samorządowej.

Związek dbał o polską tożsamość

Działania związku w okresie międzywojennym wpłynęły na zachowanie polskiej tożsamości na zachodnich Kaszubach i Powiślu. Na przykład z inicjatyw Związku Polaków założono Bank Słowiański w Berlinie, m.in. dzięki czemu możliwa było zakładanie i rozwijanie polskich szkół ludowych np. w Płotowie, Ugoszczy, Rabacinie, Starym Targu czy Waplewie Wielkim. Największym osiągnieciem tej instytucji było zbudowanie i otwarcie w 1937 r. Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie. Szkoła miała bardzo wysoki poziom nauczania i wychowania.
Za było 31 radnych, uchwałę podjęto jednogłośnie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.