Wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. w Wejherowie dla Niesłyszących i Słabosłyszących nagrali jedyny w swoim rodzaju teledysk. Dzieci wcieliły się w bohaterów piosenki „Wspaniały Świat” z bajki Disneya „Aladyn”.
Teledysk powstał z inicjatywy ośrodka, Fundacji Disney Polska oraz Fundacji Kultura bez Barier.
Aladyn z Wejherowa
Internetowa premiera teledysku „Wspaniały Świat” miała miejsce 1 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Klip nagrany jest w konwencji teatralnego przedstawienia. W roli bohaterów baśni, widzów na widowni i pracowników teatru wystąpili wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie. Natomiast reżysera przedstawienia zagrał Tomasz Kot. Klip został zrealizowany w warszawskim teatrze „Baj”.
Wspaniały świat
Teledysk, to wspólna inicjatywa wejherowskiego środka, fundacji Disney Polska i Fundacji Kultura bez Barier.
– Niesłyszący artyści z radością wspominają prace i emocje na planie filmowym. Wszyscy są zgodni, że występ przed kamerą to nie tylko spełnienie skrytych marzeń, ale i świetna zabawa – podkreśla Ewelina Lulińska, dyrektor ośrodka.
Młodzi aktorzy z wejherowskiego OSW po raz kolejny udowodnili, że sztuka to świat, w którym nie istnieją żadne podziały.
– Nie myślą jeszcze, ze te trzy minuty to ważny etap usuwania niewidzialnej szyby, dzielącej świat słyszących i niesłyszących – dodaje.
A swoimi kreacjami pokazali, że pełne ekspresji gesty rąk, dłoni czy palców potrafią idealnie przekazać treść utworu.
OSW w Wejherowie
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2. w Wejherowie dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. istnieje już ponad 100 lat. Jako jedyna placówka w Polsce, w nauczaniu niesłyszących stosowana jest tam metoda ustna, a język migowy jest językiem wspomagającym.
– Nasza kadra pedagogiczna stara się nauczyć wychowanków różnych narzędzi komunikacji, tak, aby w dorosłym życiu sami wybrali najlepszy sposób komunikowania się z innymi, aby umieli radzić sobie z trudnościami – mówi dyrektor Lulińska.
Realizowana jest ta sama podstawa programowa, co w szkołach ogólnodostępnych. Warto dodać, że wychowankowie ośrodka zdobywają stypendia i odnoszą liczne sukcesy w wielu dziedzinach.