Komunikaty prasowe

Wnioski do Polskiego Ładu wysłane. Jakie projekty zgłosił samorząd województwa pomorskiego?

27.07.2021

 

Do realizacji w ramach Polskiego Ładu wybrane zostały trzy projekty. Obejmą one rozbudowę dróg wojewódzkich oraz adaptację spichlerza w Słupsku na cele kulturalne. Łączna wartość projektów to ponad 80 mln zł. Wszystkie zgłoszone przez samorząd województwa projekty są efektem zgłaszanych przez lokalne społeczności postulatów i są uzupełnieniem realizowanych na Pomorzu inwestycji rządowych.

Największy projekt jest związany z modernizacją (niszczonej przez ciężki sprzęt z inwestycji budowy przekopu), drogi wojewódzkiej 501, która łączy Stegnę z Krynicą Morską. Modernizacji zostanie poddane ponad 17 km drogi. Zwiększona zostanie nośność jezdni, powstaną chodniki, zostanie postawione oświetlenie na skrzyżowaniach czy przejściach dla pieszych. Wybudowane zostaną także zatoki autobusowe. Całkowity koszt projektu to ponad 63,3 mln zł.

Drugi z projektów to budowa drogi wojewódzkiej 218 na terenie powiatu wejherowskiego, co ma ułatwić dojazd do Trasy Kaszubskiej. W ramach prac planowana jest również przebudowa ronda w Koleczkowie. Całkowita wartość projektu to 4,75 mln zł.

Został również zgłoszony projekt związany z infrastrukturą kulturalną i turystyczną. To projekt adaptacji zabytkowego spichlerza w Słupsku, czyli znajdujący się obok wyremontowanego Spichlerza Białego Spichlerz Czerwony. Dzięki rewitalizacji powstanie tam biblioteka, czy sale edukacyjne. W planach jest również montaż paneli fotowoltaicznych. Słupski projekt to wartość ponad 15,2 mln zł.

Szczegóły na temat złożonych wniosków można przeczytać w tym artykule.