Komunikaty prasowe

Rusza Pomorskie dla Działkowców 2024

15.02.2024

Na Pomorzu startuje nowy program samorządu, którego celem jest wsparcie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Środki można przeznaczyć na budowę, rozbudowę czy modernizację ogrodowej infrastruktury. Łącznie do rozdysponowania jest 100 000 złotych. Wnioski należy składać do 20 marca.

 

W województwie pomorskim działa około 200 ogrodów działkowych, a liczba działkowców sięga nawet 50 tysięcy. Popularne „RODos” są cenne przyrodniczo, a także są niezwykle ważne dla mieszkańców, którzy mogą tam nie tylko odpocząć, ale i uprawiać warzywa, owoce i ozdobne rośliny – Niektórzy uważają, że ROD, to przeżytek i relikt „minionych lat”. Uważam, że taka opinia jest krzywdząca. Rodzinne Ogrody Działkowe to miejsca nie tylko rodzinnych spotkań. To również wyjątkowe, zielone enklawy pośród miejskiej zabudowy. Prawdziwe zielone płuca – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i dodaje – Działkowcy, jak każda grupa borykają się z wieloma problemami. Uważam, że im też należy się wsparcie.

Na realizację „Pomorskie dla Działkowców 2024” zostało przeznaczonych 100 000 złotych, a maksymalna kwota dofinansowanie wynosi 20 000 złotych. Program ma na celu poprawę warunków działania ogrodów działkowych. Dzięki temu będzie można sfinansować budowę, rozbudowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej, jak na przykład drogi ogrodowe, oświetlenie, a także przebudować zieleńce, stawy i oczka wodne. Żeby ubiegać się o dofinansowanie, zarządy ogrodów działkowych powinny złożyć wnioski o dofinansowanie do swoich gmin, a te aplikują do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Więcej informacji na ten temat, a także regulamin i wnioski można znaleźć pod tym linkiem.