Komunikaty prasowe

Przed nami 20. Millennium Docs Against Gravity

11.05.2023

W najbliższy piątek 12 maja w Gdyni wystartuje kolejna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Na widzów czeka ponad 80 filmów dokumentalnych z całego świata, ale będą też polskie premiery, które widzowie zobaczą w Gdyńskim Centrum Filmowym. Dokumentalnym podróżom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty. O nagrodę prezydenta Gdyni powalczy 12 tytułów.

 

  1. Millennium Docs Against Gravity będzie podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), po popkulturę oraz relacje rodzinne.

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny/a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta myśl koresponduje z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi.

Podczas festiwalu odbywają się konkursy: o nagrodę prezydenta Gdyni, Etnomatograf i nową All About Freedom. W konkursie o nagrodę prezydenta Gdyni można zdobyć 15 000 zł dla najlepszego filmu w konkursie głównym o nagrodę Banku Millennium. Wyróżnienie przyznają gdyńscy jurorzy: rysowniczka i ilustratorka Magda Danaj, reżyser filmowy Karol Starnawski oraz Stefan Wesołowski, kompozytor i skrzypek. Nagrodę Etnomatograf, po raz trzeci, przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej. W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda All About Freedom Festival przyznawana przez Europejskie Centrum Solidarności dla filmu, który najtrafniej odnosi się do najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek i przyczynia się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności. Widzowie będą mogli wskazać swój ulubiony film spośród 11 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe w ramach Konkursu o Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc.

Więcej szczegółów o festiwalu można przeczytać tutaj.