20. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), po popkulturę oraz relacje rodzinne.

O festiwalu

Millennium Docs Against Gravity to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach, w tym Gdyni.

–  Po dwóch latach pandemii, w drugim roku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Millennium Docs Against Gravity jest silny programowo i organizacyjnie, jak nigdy dotąd – mówi dyrektor festiwalu Artur Liebhart. – W tym niezwykle ważnym roku dla Polski festiwal zamierza znów stworzyć filmową strefę dla namysłu nad kondycją świata. Tym dalekim i tym bliskim, często tym po drugiej stronie ulicy. Film dokumentalny pomaga dziś zdefiniować na nowo przeszłość i opisać przyszłoś jak żaden inny gatunek filmowy. Unikalna formuła naszego festiwalu, odbywającego się jednocześnie w wielu miastach, oparta na współpracy z instytucjami kultury samorządów terytorialnych, zdała egzamin i jest twórczo uzupełniana – dodał Artur Liebhart.

„Nie bądź obojętny/a”

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny/a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta myśl koresponduje z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia – uważności i wrażliwości (także językowej) na otaczających nas ludzi.
Debata pod tym tytułem odbędzie się w niedzielę, 14 maja po filmie pt. ,,Skąd Dokąd”. Dokument ukazuje wojnę z zupełnie innej perspektywy. Film jest portretem zbiorowym złożonym z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel znaleźć bezpieczne schronienie przed rosyjską agresją

Będą cenne nagrody

Podczas festiwalu odbywają się konkursy: o nagrodę prezydenta Gdyni, Etnomatograf i nową All About Freedom. W konkursie o nagrodę prezydenta Gdyni można zdobyć 15 tys. zł dla najlepszego filmu w konkursie głównym o nagrodę Banku Millennium. Wyróżnienie przyznają gdyńscy jurorzy: rysowniczka i ilustratorka Magda Danaj, reżyser filmowy Karol Starnawski oraz Stefan Wesołowski, kompozytor i skrzypek. Nagrodę Etnomatograf, po raz trzeci, przyzna Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficzne i antropologicznej. Nagrodę otrzyma reżyserka lub reżyser filmu, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka. W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda All About Freedom Festival przyznawana przez Europejskie Centrum Solidarności dla filmu, który najtrafniej odnosi się do najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek i przyczynia się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności. Widzowie będą mogli wskazać swój ulubiony film spośród 11 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe w ramach Konkursu o Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc.

Ukraiński akcent

W związku z trawiącą od ponad roku wojną w Ukrainie, w programie znalazły się filmy przedstawiające różne oblicza inwazji. „Skąd dokąd” („In the Rearview”) Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 r. Natomaist o skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie „W Ukrainie”. W obliczu rosyjskiej inwazji z 2022 r. zupełnie nowego wymiaru nabiera film Alisy Kovalenko – „Nie znikniemy” („We Will Not Fade Away”). Wracamy w nim do 2019 r. Obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o przyszłości.

Światowe kino

Legendarny Werner Herzog powraca z filmem „Scena myśli” („Theatre of Thought”), w którym bada jedyne miejsce na Ziemi, do którego jeszcze nie dotarł – ludzki mózg, stawiając równocześnie pytanie o rolę neurobiologii we współczesnym świecie. Z kolei Laura Poitras („Citizenfour”), na festiwalu po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film „Całe to piękno i krew” („All the Beauty and the Bloodshed”), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. Anna Hints zabierze festiwalową publiczność do estońskiej sauny w filmie „Siostrzeństwo świętej sauny” („Smoke Sauna Sisterhood”). W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film „Apolonia, Apolonia” Lei Glob, będący intymnym portretem malarki Apolonii Sokol, walczącej o zaistnienie w świecie sztuki. Mistrz kina dokumentalnego Nikolaus Geyrhalter w „Nie na miejscu” („Matter Out of Place”) opowiada z kolei, jak radzimy sobie z nadprodukcją śmieci, w sugestywnych obrazach pokazując globalną skalę problemu.
Wśród dzieł, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów. W filmie „Vika!” Agnieszka Zwiefka pokazuje najstarszą polską DJ-kę, jej niezwykłą energię oraz zmagania z powoli coraz słabszym ciałem, za to Jakub Piątek zaprezentuje swój najnowszy film „Pianoforte”, którego światowa premiera odbyła się w Sundance. To trzymająca w napięciu niczym rasowy thriller opowieść o uczestnikach_czkach Konkursu Chopinowskiego. Kuba Mikurda, dwukrotny zdobywca Nosa Chopina podczas MDAG, tym razem zaprezentuje publiczności świeże spojrzenie na „Solaris” Stanisława Lema w filmie „Solaris Mon Amour”.

Bilety

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 19 do 25 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 25 zł odbywa się on-line na stronach www.mdag.pl (zakładka „Gdynia”) oraz www.gcf.org.pl (zakładka „Kino Studyjne”), a także stacjonarnie, w kasie Kina Studyjnego GCF.
Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 21 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 19 zł. Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Kina Studyjnego GCF. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.