Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/02/lilla_weneda_proba_teatr_wybrzeze.jpg Lilla Weneda, próba czytana w Teatrze Wybrzeże. Fot. mat. prasowe teatru

Premiera w gdańskim Teatrze Wybrzeże. „Lilla Weneda” na Scenie Kameralnej w Sopocie

Lilla Weneda, próba czytana w Teatrze Wybrzeże. Fot. mat. prasowe teatru

Jak to jest być człowiekiem, a jednocześnie zarządzać ludem idącym na śmierć? Jak za wszelką cenę ocalić swoich poddanych? Szukanie przyczyn klęski powstania listopadowego 1830 i metod ocalenia narodu.

Narodową tragedię w pięciu aktach wystawi jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat Nagrody im. Konrada Swinarskiego – Grzegorz Wiśniewski. Premierę będzie można obejrzeć 26 lutego 2021 r.

 

„Lilla Weneda”

Teatr Wybrzeże w Gdańsku zaprezentuje historię upadku starożytnego ludu Wenedów zaatakowanego przez wojownicze plemię Lechitów. Jedna z córek króla Wenedów jest wróżką, która ma widzenie, że jej lud umrze w toczącej się wojnie. Jest jednak szansa, że odrodzi się w dalekiej przyszłości, musi jednak walczyć do krwi ostatniej. Tytułowa bohaterka bierze na siebie odpowiedzialność za przyszłość narodu i pragnie za wszelką cenę ocalić swoich poddanych. Dramat to odwieczny dylemat przywódców – jak to jest być człowiekiem, a jednocześnie zarządzać ludem idącym na śmierć? Dramat odnosi się do powstania listopadowego z 1830 roku. Słowacki rozważa przyczyny klęski zrywu i próbuje znaleźć receptę na wybawienie dla narodu polskiego.

 

Grzegorz Wiśniewski

Urodził się w 1968 r., etatowy reżyser Teatru Wybrzeże. Jeden z najciekawszych i najlepszych polskich reżyserów średniego pokolenia. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (1996). Zadebiutował w 1997 r. w Krakowskim Teatrze Scena STU „Babińcem” Czechowa. Reżyserował m.in. w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w teatrach wrocławskich Współczesnym i Polskim, w warszawskim Powszechnym, w Narodowym i Studio, w Teatrze im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od 2001 roku jest etatowym reżyserem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zrealizował „Jana Gabriela Borkmana” Ibsena (2001), „Mewę” Czechowa (2002), „Matkę” Witkacego (2003), „Słodkiego ptaka młodości” Williamsa (2008), „Zmierzch bogów” Viscontiego (2009) , „Personę” Bergmana (2010), „Płatonowa” Czechowa (2013), „Kto się boi Virginii Woolf?” Albee’ego, „Bella figura” Yasminy Rezy (2018), „Fedrę” Racine’a (2019). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród teatralnych, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię „Zmierzchu bogów”, Złotego Yoricka w konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł Willama Szekspira za reżyserię „Ryszarda III” oraz Feliksa Warszawskiego za reżyserię „Królowej Margot”.

 

Mirek Kaczmarek 

Urodzony w 1970 r. scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Od debiutu w 2001 r. stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do ponad 100 przedstawień. Jest stałym współpracownikiem reżyserów Piotra Kruszczyńskiego (m.in. „Odejście głodomora” Tadeusza Różewicza), Jarosława Tumidajskiego (m.in. „Pan Tadeusz” wg Adama Mickiewicza, „Solaris” wg Stanisława Lema), Wiktora Rubina (m.in. „Orgia” Passoliniego), Jana Klaty (m.in. „Trojanki”, „Sprawa Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej i „Do Damaszku” Strindberga) i Marcina Libera (m.in. „Fahrenheit 451” Raya Bradbury’ego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego). Z Grzegorzem Wiśniewskim współpracował przy spektaklach „Bella figura” i „Fedra”. W 2012 roku był nominowany do Paszportów Polityki. Laureat wielu nagród artystycznych, m.in. nagrody za scenografię do „Sprawy Dantona” na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Boska Komedia oraz na Festiwalu Kontakt.

 

Rafał Ryterski

Urodzony w 1992 r. kompozytor, twórca projektów multimedialnych. Absolwent kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Student The Royal Academy of Music w Aarhus w klasie kompozycji Simona Steena-Andersena oraz Nielsa Rønsholdta. Pracuje jako kompozytor oraz specjalista w zakresie psychoakustyki przy aplikacji Nightly, której zadaniem jest monitorowanie oraz wspomaganie snu za pomocą dźwięku oraz obrazu. Jego muzyka była prezentowana m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, Festival Licences i festiwalu Elementi.

 

Plakat spektaklu Lilla Weneda

Plakat spektaklu Lilla Weneda

Lilla Weneda. Tragedia w pięciu aktach Juliusza Słowackiego

  • reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
  • scenografia: Mirek Kaczmarek
  • muzyka: Rafał Ryterski

W spektaklu występują:

  • Marek Tynda – Lech,
  • Katarzyna Dałek – Gwinona, żona Lecha,
  • Janek Napieralski – Lechon, syn Lecha,
  • Piotr Biedroń – Krak, syn Lecha,
  • Krzysztof Matuszewski – Derwid, król Wenedów,
  • Magdalena Gorzelańczyk – Lilla Weneda, córka Derwida,
  • Sylwia Góra – Roza Weneda, córka Derwida,
  • Jakub Nosiadek – Polelum, syn Derwida,
  • Marcin Miodek – Lelum, syn Derwida,
  • Michał Jaros – Ślaz.

Pokazy przedpremierowe:
18 lutego 2021 r., czwartek, godz. 19.00
19 lutego 2021 r., piątek, godz. 19.00
20 lutego 2021 r., sobota, godz. 19.00

Premiera:
21 lutego 2021 r., niedziela, godz. 19.00Teatr Wybrzeże
Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
ul. Bohaterów Monte Cassino 30
Sopot

 

Prezentacja spektakli Teatru Wybrzeże odbywać się będzie przy zachowaniu regulaminu sanitarnego wprowadzonego na czas epidemii:

  1. Przed wejściem na teren teatru każda osoba winna zdezynfekować dłonie przy użyciu dostępnych środków do dezynfekcji.
  2. Osoba przebywająca na terenie teatru, obowiązana jest do zakrywania ust i nosa za pomocą odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.
  3. Widzowie zobligowani są do ustawiania się w kolejkę z zachowaniem dystansu 2 metrów.
  4. Osoby wchodzące na teren teatru obowiązane są do pozostawienia swoich danych osobowych kontaktowych – wypełnienia kwestionariusza zdrowia, celem ułatwienia kontaktu w przypadku wykrycia osoby zakażonej, która brała udział w spektaklu.
  5. Możliwe jest udostępnienie widzom nie więcej niż 50 proc. miejsc siedzących.
  6. Miejsca powinny być zajmowane z zachowaniem wyznaczonych odstępów z wyjątkiem osoby, która uczestniczy w spektaklu z dzieckiem do ukończenia 13. roku życia oraz jest osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.
  7. Wstęp na widownię organizowany jest grupami, w celu zapewnienia właściwej odległości pomiędzy widzami podczas zajmowania wyznaczonych miejsc.
  8. Po zakończeniu spektaklu widzowie wypuszczani będą z widowni rzędami.
  9. Szatnie zostają zamknięte do odwołania.
  10. Sprzedaż wejściówek zostaje zawieszona do odwołania.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.