Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/2-1.jpg Prawosławna Wielkanoc w Gdańsku. Świętowali uchodźcy z niepełnosprawnościami i ukraińscy żołnierze

Prawosławna Wielkanoc w Gdańsku. Świętowali uchodźcy z niepełnosprawnościami i ukraińscy żołnierze

Fot. Martyna Bomba/UMWP
17.04.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
17.04.2023

Specjalny wielkanocny posiłek zorganizował marszałek województwa pomorskiego w związku z przypadającą 16 kwietnia Wielkanocą Prawosławną. Uczestniczyli w nim uchodźcy z Ukrainy z niepełnosprawnością słuchową oraz żołnierze ukraińscy, którzy zostali ranni w czasie wojny, a przebywający na leczeniu na Pomorzu.

Wszyscy spotkali się w miejscu zbiorowego zakwaterowania w Gdańsku.

Kolejne święta z dala od domu

Na Pomorzu przebywa 31 niesłyszących uchodźców z okoli Zaporoża i Chersonia w tym dzieci (dzieci są słyszące, ich rodzice nie słyszą i nie mówią).

– Dla tych osób to drugie Święta Wielkanocne, które  obchodzą z dala od domu, bardzo często również bez najbliższych członków rodziny. Dlatego chcieliśmy, żeby było świątecznie, żeby panowała domowa atmosfera – mówi Agnieszka Zabłocka zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP.

Pracownicy urzędu marszałkowskiego chętnie zaangażowali się w przygotowanie świątecznego posiłku. Włączyła się też jedna ze spółek, której udziałowcem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. W świątecznym spotkaniu uczestniczył m.in. konsul generalny Ukrainy w Gdańsku, Oleksandr Plodostyi, były konsul Ukrainy, obecnie pełnomocnik dyrektora ESC ds. solidarności polsko-ukraińskiej,Lev Zacharczyszyn, Małgorzata Kulpan, dyrektorka operacyjna COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Jurij Zabijaka, przedstawiciel Związku Ukraińców w Gdańsku oraz Roman Słowiński, zastępca ca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Szczególna grupa uchodźców

Niesłyszący uchodźcy to grupa o szczególnych potrzebach.

– Wymagają bardzo indywidualnej asysty w postaci tłumacza migowego znającego język ukraiński i osób, które wspierają ich we wszystkich sprawach życia codziennego – opowiada Agnieszka Zabłocka.  – Nie jest łatwo obserwować ludzi, którzy w swoim kraju byli całkowicie niezależni, żyli na dobrym poziomie, mieli pracę, czy nawet prowadzili z sukcesem własne firmy, a teraz mają ogromny problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Wiele osób się dziwi, że polski i ukraiński język migowy to dwa różne języki, ale tak właśnie jest. Poza tym w Polsce jest bardzo mało tłumaczy ukraińskiego języka migowego – dodaje Zabłocka.

Dlatego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku partycypuje w działaniach wspierających grupę na bieżąco nawet w bardzo trudnych momentach.

– Mamy w pamięci sytuację z minionego roku, kiedy pracownicy Urzędu Marszałkowskiego WP jechali w nocy na granicę z ojcem piętnastoletniego chłopca, który tam dotarł z ciocią z Chersonia i gdyby nie ta interwencja musiałby prawdopodobnie wrócić do Ukrainy. Wszystko się udało i rodzina jest tu w komplecie – opowiada.

W tej chwili osoby z niepełnosprawnością słuchową mieszkają w obiekcie wypoczynkowym. Koszt wyżywienia i zakwaterowania pokrywa Wojewoda Pomorski z Funduszu Pomocy.

– Pomimo wejścia w życie przepisów o odpłatności za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania, nasi goście są z nich zwolnieni ze względu na swoją niepełnosprawność. Większość z nich pracuje, ale i tak nie byliby w stanie pokryć kosztów  zakwaterowania ani wynająć mieszkań, nawet wspólnych na wolnym rynku – tłumaczy wice-dyrektorka ROPS.

Cały czas podejmowane są działania zmierzające do usamodzielniania tych osób, poprzez aktywizację społeczno-zawodową. To duże wyzwanie ponieważ nawet w krajach Unii Europejskiej nie ma odrębnego ustawodawstwa dotyczącego sytuacji osób głuchych na rynku pracy oraz nie ma wykazu zawodów, do których dostęp dla tych osób byłby ograniczony..

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.