Aneksy do umów, zwiększające o prawie 7,8 mln zł dofinansowanie projektów, podpisali 31 lipca 2020 r. w Pucku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrz miasta Hanna Pruchniewska.

 

Wniosek puckiego samorządu

W Pucku realizowane są liczne inwestycje współfinansowane ze środków unijnych, np. kilkanaście dni temu otwarty został węzeł integracyjny przy dworcu. Trwają prace związane z rewitalizacją centrum miasta oraz rozbudową portu. Niestety, sytuacja gospodarcza negatywnie wpłynęła na finansowanie inwestycji. – W stosunku do założonych we wnioskach kwot, niektóre koszty wzrosły kilkukrotnie. Władze Pucka zgłosiły się do nas z pytaniem o możliwość zwiększenia dofinansowania. Zarząd Województwa Pomorskiego przychylił się do tej prośby i podjął decyzję o przyznaniu dodatkowych środków – poinformował marszałek – Jestem przekonany, że dzięki prawie 7,8 mln zł, które otrzyma miasto, te ważne dla lokalnej społeczności inwestycje zostaną ukończone bez problemów – dodał. Całkowita wartość obydwu realizowanych projektów to ponad 40 mln zł.

Fot. Mat. prasowe UM Puck

Centrum jak nowe

Pierwszy z realizowanych w Pucku projektów związany jest z rewitalizacją centrum miasta. W ramach już wykonanych prac wyremontowano dziewięć budynków, a na remont czeka kolejnych 21. Podwórka będą uporządkowane i zasadzona zostanie nowa zieleń. Na trzech skwerach pojawi się mała architektura i infrastruktura rekreacyjna. W ramach projektu działa już Puckie Centrum Wsparcia – Realizowany projekt jest bardzo istotny. Jego elementem jest integracja społeczna i wsparcie mieszkańców. Dzięki temu pomagamy tym mieszkańcom, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym czy bezrobociem. A jak wiemy, najlepszą inwestycją jest inwestycja w ludzi – zaznaczył marszałek. Dodatkowo, centrum Pucka objęte zostanie monitoringiem z ponad 70 kamer.

 

Przebudowana marina

Zwiększone dofinansowanie pozwoli także kontynuować prace w puckim porcie. Budowany będzie falochron osłaniający Basen Rybacki. Powstaną pływające i wyposażone w przyłącza wody i prądu pomosty cumownicze. Zainstalowane zostaną także stanowiska ze sprzętem ratowniczym. Po rozbudowie portu liczba miejsc dla jachtów zwiększy się o prawie 100. – Pomorze stawia na rozwój turystyki żeglarskiej, a Puck to bardzo ważne miejsce na turystycznej mapie regionu. Jestem przekonany, że nowa marina przyciągnie jeszcze więcej turystów – podkreślił marszałek Struk. Prace w puckim porcie potrwają około trzech lat.