Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/Umowa-inwestycja-na-Żułach.jpg Dodatkowe wsparcie ważnej inwestycji na Żuławach

Dodatkowe wsparcie ważnej inwestycji na Żuławach

Wręczenie aneksu zwiększającego dofinansowanie dla Centralnego Wodociągu Żuławskiego. Fot. facebook.com/pomorskiewunii
29.07.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
29.07.2020

Prawie 1,5 mln zł. dodatkowego wsparcia ze środków unijnych otrzyma projekt poprawy stanu i ograniczenia strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim. Dzięki temu pod rzeką Nogat powstanie nowa infrastruktura przesyłowa, a mieszkańcy zyskają czystszą i lepszej jakości wodę.

 

Aneks do umowy zwiększający dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 podpisali 28 lipca 2020 r. w Nowym Dworze Gdańskim wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski oraz przedstawiciele spółki realizującej projekt.

 

Zwiększamy dofinansowanie

Dofinansowanie realizowanego na Żuławach Wiślanych projektu zostanie zwiększone o prawie 1,5 mln zł. Dzięki temu rozszerzony zostanie jego zakres. Dodatkowe zadanie, którego podejmie się spółka Centralny Wodociąg Żuławski, to budowa syfonu pod rzeką Nogat. Oprócz tego wyremontowane zostaną komory zasuw. Dzięki temu będzie można wyłączyć z użytkowania stary, mocno wyeksploatowany wodociąg. Co ważne, budowa będzie prowadzona w technologii bezwykopowej, co ograniczy uciążliwość prowadzonej inwestycji dla okolicznych mieszkańców. Prace potrwają do końca listopada 2021 r.

 

Dobra woda dla Żuław

Dostęp do dobrej jakości wody to jeden z podstawowych wyznaczników jakości życia. Celem realizowanego na Żuławach Wiślanych projektu jest właśnie zapewnienie odpowiedniej wody pitnej mieszkańcom powiatu nowodworskiego. Nowa infrastruktura nie tylko polepszy jakość wody, ale również pomoże ograniczyć straty w systemie, które przekraczają nawet 30 proc. Pomoże w tym zarówno nowa stacja uzdatniania wody w Ząbrowie, jak i cały system monitoringu w węzłach sieci oraz w ujęciu wody w Letnikach. Łączna wartość projektu to ponad 26 mln zł. Z nowej infrastruktury korzystać będzie ponad 73 tys. mieszkańców, a w sezonie letnim także liczni turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.