Wystawa jest czynna od 22 stycznia do 2 maja 2021 roku.

Assemblaże i sztandary

Władysław Hasior (1928-1999) to rzeźbiarz, malarz i scenograf, który należy do grona najwybitniejszych współczesnych polskich artystów. W Polsce nazywany prekursorem pop-artu i sztuki assemblażu, czyli technice tworzenia przestrzennych kompozycji złożonych z różnych przedmiotów i gotowych elementów.

dzieło trójwymiarowe Hasiora

Fot. Marek Gardulski

Krakowska Galeria Starmach od wielu lat gromadziła prace artysty z Zakopanego. Większość prac Hasiora przedstawionych na wystawie pochodzi z lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Był to najbardziej płodny i nowatorski czas dla artysty. Domeną artysty jest tworzenie assemblaży i sztandarów. To dzięki niemu sztandary zyskały zupełnie nowe oblicze. W jego wykonaniu były to rzeźbione dzieła z elementami tkaniny. Jego twórczość szokowała i zachwycała, wzbudzała skrajne emocje i oceny, swoją kontrowersyjną postawą zmuszał do stawiania pytań o istotę sztuki. Hasior jako jeden z niewielu artystów tamtych czasów zdobył popularność bliską tej, jaką zyskują gwiazdy ekranu.

Artystę, według znawców jego twórczości, fascynowały pamiątki i różnego typu ciekawostki. Gromadził je w swojej pracowni w niezliczonych ilościach. To właśnie ta imponująca kolekcja była inspiracją dla jego dzieł.  Wystawie w Państwowej Galerii Sztuki towarzyszy katalog „Władysław Hasior. Prace z kolekcji Galerii Starmach” zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta.

Władysław Hasior. Prace z Galerii Starmach

Od 2 lutego 2021 r. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie jest ponownie otwarta dla zwiedzających. Wystawę z dziełami Władysława Hasiora można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00. Kuratorem wystawy jest Julita Deluga. Natomiast koncepcja, aranżacja i wybór prac są autorstwa Andrzeja Starmacha.

plakat wystawy dzieł Hasiora w państwowej galerii sztuki