Książka zredagowana została przez Anetę Szyłak i Aleksandrę Grzonkowską oraz zaprojektowana graficznie przez Annę Witkowską.

– Publikacja ujawnia najbardziej wyraziste ścieżki kolekcjonowania, które przyświecają idei Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej: umieszczenie sztuki z Gdańska i Pomorza w szerszym, krajowym i międzynarodowym, kontekście, a także w polu wartości istotnych dla demokratycznej wspólnoty, takich jak wolność, równość, solidarność społeczna i różnorodność – mówi Aneta Szyłak.

Na ponad 400 stronach znajdziemy esej opisujący charakter kolekcji, noty o dziełach, ich autorkach i autorach, a także liczne ilustracje prac, dokumentację otwarcia NOMUS oraz bibliografię. Wszystkie teksty opracowane zostały przez uznane krytyczki i krytyków sztuki oraz kuratorki Muzeum Narodowego w Gdańsku.

.

Spotkanie wokół katalogu „NOMUS. Kolekcja w działaniu”

18 marca 2022 r., piątek, godz. 18.00
NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku
Audytorium
ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk

W trakcie spotkania będzie mowa m.in. o profilu kolekcji NOMUS, polityce zakupów dzieł sztuki oraz zadaniach badawczych muzeum, a także strukturze publikacji i jej koncepcji graficznej. Rozmawiać będą:

  • prof. Anna Królikiewicz – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, twórczyni Wydawnictwa Doczute i moderatorka spotkania,
  • Aneta Szyłak – współredaktorka książki, kuratorka wystawy i twórczyni NOMUS,
  • Aleksandra Grzonkowska – współredaktorka książki i adiunkta w NOMUS,
  • Mariola Balińska – kustoszka w NOMUS i autorka not w katalogu,
  • Anna Witkowska – projektantka graficzna katalogu,
  • Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka – autorka tekstów w katalogu, szefowa Działu Fotografii MNG i współkuratorka pierwszej wystawy kolekcji NOMUS w 2019 r.