Wystawa, warsztaty, prelekcje oraz premiera książki. Tak w skrócie prezentuje się 19. edycja Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Wydarzenie organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku potrwa od piątku do niedzieli, 11-13 października 2024 r.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie miasto.
– Chodzi nie tylko wspólną przestrzenią, wypełnioną budynkami, rozwiązaniami urbanistycznymi i architektonicznymi, w której współpracują najróżniejsze ludzkie charaktery, osobowości, zawody i zainteresowania, ale także miejsce własnych przeżyć, historii, ulubionych punktów na mapie – wyjaśnia Marta Korga-Bistram, rzeczniczka prasowa Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
To właśnie miasto stało się inspiracją do wystawy prac dwudziestu artystek i artystów z czterech krajów bałtyckich: Estonii, Litwy, Łotwy i Polski zatytułowanej „Opowiedz mi swoje miasto”.
Ostatnia odsłona międzynarodowego projektu
Premiera wystawy miała miejsce w listopadzie 2023 r. w przestrzeniach Litewskiej Biblioteki Narodowej im. Martynasa Mažvydasa w Wilnie. Następnie prezentowana była w Estonii i Łotwie. W piątek, 11 października 2024 r. w galerii NCK rozpocznie się jej ostatnia odsłona organizowana w ramach 19. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystek i artystów, którzy nie mieli ograniczeń w wyborze techniki. Dlatego pośród najliczniejszych wydruków cyfrowych pojawią się także prace oryginalne wykonane kredkami, pisakami, gwaszami lub akrylami na papierze, rysowane piórkiem i tuszem, kolaże łączone ze skanami, a nawet odbitki linorytnicze.
– Twórczynie i twórcy mieli odpowiedzieć swoją realizacją plastyczną na jeden z dość otwartych interpretacyjnie wątków: miasto jako żywy organizm, codzienne i odświętne życie w mieście oraz miasta nieodkryte, utopijne i tajemnicze. Źródeł inspiracji mogli szukać zarówno w teraźniejszości centrów życia, jak i ich historycznych obliczach, a nawet futurystycznych – zaznacza kuratorka polskiej części projektu Anita Wincencjusz-Patyna.
Obok dzieł monochromatycznych prezentowane więc będą kolorowe kompozycje przypominające projekty murali, obok komiksowo ujętych scen dynamicznego miejskiego życia – liryczne fantazje malarskie, obok popartowych wizji przyszłości – ekspresyjne notatki reportażowe z hali targowej, obok modernistycznych wedut – bajkowe ujęcia miast, w których głównymi bohaterami są istoty nieludzkie.
Co ważne, wśród twórców uczestniczących w wystawie są zarówno artyści o uznanym dorobku, przedstawiciele starszego pokolenia, średniego, jak i młodzi, ale nikt nie jest osobą debiutującą na polu ilustracji.
Co jeszcze znalazło się w programie?
Wystawa ilustracji co roku jest najważniejszym wydarzeniem BSI. Jednak tegoroczna edycja to także premiera publikacji „Miasto:stop. Zatrzymaj się na Pomorzu” autorstwa Anny Stępniewskiej z projektem graficznym Maćka Blaźniaka, szereg warsztatów i spotkań z ilustratorami.
– Odwiedzą nas m.in. nagradzana w konkursach międzynarodowych Dominika Czerniak-Chojnacka i Kasia Bogucka, pochodzący z Trójmiasta Adam Pękalski, oraz Gundega Muzikante i Reda Tomingas – zapowiada Marta Korga-Bistram.
Równolegle w Centrum św. Jana odbywać się będzie spotkanie branżowe, czyli 3. edycja Festiwalu Ilustrator. To coroczne święto ludzi związanych z komunikacją wizualną, a jego organizatorem jest Fundacja Karola Śliwki.
Szczegółowy program 19. edycji Bałtyckich Spotkań Ilustratorów dostępny jest na stronie internetowej: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/6418/19-baltyckie-spotkania-ilustratorow