Armia Polska, zwana od koloru mundurów Błękitną Armią, powstała we Francji w okresie I wojny światowej, a jej dowódcą był gen. Józef Haller.

Historia Hallerczyków

W skład tej formacji weszli Polacy z USA, Włoch, Francji, Austro-Węgier, Rosji, a także z Brazylii. W popularyzację rekrutacji włączyli się m.in. muzyk Ignacy Jan Paderewski czy aktorka Pola Negri.

– W Wielkiej Wojnie Błękitna Armia walczyła na froncie zachodnim we francuskiej Szampanii i w Wogezach. W 1919 r. Błękitna Armia została skierowana do Polski. Koleją przyjechało około 80 tysięcy żołnierzy oraz 100 samolotów i 100 czołgów Renault. W ramach Frontu Pomorskiego Armia Hallera przejmowała miasta ze stolicą województwa w Toruniu oraz uczestniczyła w zaślubinach Polski z morzem w Pucku 10 lutego 1920 r. Później Hallerczycy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej – przypomina Lucjan Hanak, kierownik Działu Sztuki i Techniki MPŚ w Słupsku.

.

„Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Francja, Polska i Pomorze”

spotkanie z cyklu „Służby mundurowe, historia i technika”
25 września 2021 r., sobota, godz. 12.00
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Biały Spichlerz, sala im. Barbary Zielińskiej
ul. Szarych Szeregów 12, Słupsk
wstęp – wolny

.


Muzeum Pomorza Środkowego posiada w swoich zbiorach czapkę i kurtkę mundurową 1. Polskiego Pułku Strzelców Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, gdyż po II wojnie światowej Hallerczycy zamieszkiwali okolice Słupska. Wspomniane eksponaty są prezentowane na wystawie znajdującej się na V piętrze Białego Spichlerza.