NCK to samorządowa instytucja, która została założona w Gdańsku. Jej celem jest promowanie kultury Pomorza w kraju i za granicą, a swoją lokalizację ma w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Kim jest Larry „Okey”?

Muzyk, poeta, aktor, prawnik, działacz kultury. Larry Ugwu urodził się 26 stycznia 1958 roku w Nigerii. Maturę zdał w Nsukka High School, a w 1978 uzyskał dyplom pedagoga w St. Cyprain’s Teacher Treaining Collage. Zanim przyjechał do Polski, pracował jako nauczyciel języka angielskiego. W Polsce ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w 1988 roku, a w 2011 uzyskał europejski dyplom konsultanta kultury.

Od lat związany ze światem kultury brał udział w wielu przedsięwzięciach, m.in.:

  • współzakładał zespoły takie jak: Ikenga Drummers, International Roots Reagge Band, Polish Ham, Collective Intercontinental, Sun’s Vibration czy też Bifaro,
  • występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni odgrywając główne role w musicalu „Hair” oraz transoperze „Sen nocy letniej”,
  • brał udział i organizował wiele akcji charytatywnych,
  • był głównym realizatorem ogólnopolskiego projektu edukacyjno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży „Tęczowa akademia”

Dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury został w 2004 roku. Larry przyczynił się też do odbudowy i rewitalizacji gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku. Jednak jest to tylko kilka z bardzo długiej listy przedsięwzięć, w których Larry odgrywał ważną rolę i do których mocno się przyczynił.

Pożegnanie

Po 20 latach pracy jako dyrektor Lawrence Ugwu odchodzi ze stanowiska. Uroczystość, która odbyła się w czwartek, 27 czerwca 2024 roku w Centrum św. Jana miała na celu podkreślenie i wyrażenie wdzięczności dla tak ważnej w środowisku kultury postaci jaką jest Larry.

– Lawrence Ugwu przez ostatnich 20 lat był dyrektorem i dobrym gospodarzem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku – jednej z czołowych instytucji kultury Samorządu Województwa Pomorskiego, który reprezentuję – podkreślał podczas spotkania Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego. – Jest najdłużej urzędującym dyrektorem w historii tej instytucji i trudno ją sobie wyobrazić bez niego – dodał marszałek.

Podczas pełnienia funkcji dyrektora NCK pokazywał jak istotne jest, aby szanować drugiego człowieka, że tolerancja i przede wszystkim otwartość są kluczem do wspólnego zrozumienia i życia w dobrych relacjach. Uświadamiał też, że od najmłodszych lat trzeba uczyć tych wartości, a poznawanie innych kultur to dobra okazja, by poszerzać swoje horyzonty.

– Wiele projektów realizowanych przez NCK promuje ideę tolerancji i dialogu między kulturami świata. Larry jest najlepszym ambasadorem tych idei, a wydarzenia, które powstały w czasie, gdy przewodził NCK, są z nami od lat – mówił marszałek Struk.

Dyrektor Ugwu znany jest również ze swojego barwnego ubioru i szerokiego uśmiechu. Sympatię innych zyskuje bardzo szybko. Życzliwość i serdeczność to cechy, które w połączeniu z jego osiągnięciami na długo zapadną w pamięć. Co ważne, w tym wszystkim nie zapominał o swoim pochodzeniu i ojczyźnie.

– Lawrence to także świetny ambasador swojego rodzinnego kraju – Nigerii i wyjątkowa postać również ze względu na niebanalny ubiór, którym wyróżnia się wśród dyrektorów pomorskich instytucji kultury. Cieszę się, że dane nam było współpracować i wierzę, że jeszcze nie raz usłyszymy o dokonaniach Larrego – pomorskiego artysty i spotkamy się na wydarzeniach z jego udziałem w naszym regionie zaznaczał – Mieczysław Struk.

Na pożegnanie wraz z marszałkiem województwa pomorskiego zaproszeni zostali m.in.: były marszałek Jan Kozłowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz zastępczynie dyrektora NCK: Renata Malcer-Dymarska, Bronisława Dejna i Elżbieta Pękała. Uroczystości towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna wykonana przez: zespół bębniarzy NCK, A’freak’n Project oraz Leszka Możdżera. Obejrzeć można było również występ PSONI.