Miejscami organizacji festiwalowych wydarzeń będą sopockie Multikino, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Teatr Boto i Goyki 3 Art Inkubator oraz klubogalerie Dwie Zmiany i 3 Siostry. Natomiast na plaży przed centrum Mamuszki 14 otwarte zostanie kino plenerowe.

Jakie filmy znalazły się konkursie głównym?

W konkursie głównym filmów fabularnych zaprezentowane zostanie kino artystyczne, filmy z nurtu coming-of-age, debiuty i drugie filmy twórców z Polski i świata, a także filmy nagradzane na światowych festiwalach, które w większości jeszcze nie trafiły do regularnej dystrybucji kinowej.

W selekcji do nagrody sopockiego festiwalu znalazły się m.in. kolumbijsko-włoski „Raj” w reżyserii Enrico Marii Artale’a, laureat trzech nagród na ostatnim festiwalu w Wenecji, hiszpańskie „Dziewczyny mają się dobrze” Itsaso Arany, prezentowane w konkursie głównym festiwalu w Karlowych Warach czy „Amuzja” włoskiej debiutantki Marescotti Ruspoli z fenomenalnymi zdjęciami Luci Bigazziego. Ponadto, nagrodzony na festiwalu w San Sebastian „The Royal Hotel” Kitty Green oraz polskie debiuty „Błazny” Gabrieli Muskały, „Chcesz pokoju szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej oraz drugi pełnometrażowy film Jana Holoubka „Doppelgänger. Sobowtór”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. w Trójmieście.

Warto przypomnieć, że na poprzedniej edycji festiwalu organizatorzy powołali nową nagrodę Spectrum Pomorze dla pochodzących z naszego regionu twórców młodego pokolenia: aktorek, aktorów, reżyserek i reżyserów. W ubiegłym roku nagrodę otrzymała pochodząca z Wejherowa aktorka Sandra Drzymalska. W tym roku statuetkę odbierze Lena Góra, pochodząca z Sopotu aktorka, autorka scenariuszy i producentka za rolę w filmie „Imago” w reżyserii Olgi Chajdas.

Okazja do nadgonienia filmowych zaległości

Sopocki festiwal to okazja do obejrzenia zarówno filmów premierowych, jak i filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub funkcjonują w wąskim obiegu dystrybucyjnym. Festiwalowi selekcjonerzy co roku przygotowują zestaw najlepszych produkcji, które pokazywane są w sekcji Spectrum. Wśród nich premierowo pojawią się: „Ostatnie lato” francuskiej reżyserki Catherine Breillat, prezentowany w konkursie głównym Festiwalu w Cannes, „Bulion i inne namiętności” wietnamsko-francuskiego reżysera Tran Anh Hung, zdobywcy Złotej Plamy w Cannes za reżyserię, hiszpański thriller psychologiczny „Do granic” prezentowany na festiwalu SXSW, okrzyknięty przez krytykę „masterclassem suspensu” oraz cyberpunkowy kryminał „Mars Express. Świat, który nadejdzie”, zrealizowany w łączonej technice 2D i 3D.

Z pozycji kinowych obejrzeć będzie można takie głośne tytuły, jak: „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa jednego z najciekawszych europejskich twórców, dramat sądowo-rodzinny „Anatomia upadku” francuskiej reżyserki Justine Triet, za który zdobyła Złotą Palmę w Cannes i Oskara za najlepszy scenariusz oryginalny, „Obsesja” Todda Haynesa, nominowany do Złotej Palmy i Oskarów majstersztyk kina psychologicznego z rewelacyjnymi kreacjami Julianne More i Natalie Portman, „Pamięć” najnowszy film meksykańskiego reżysera Michela Franco

Nie mogło zabraknąć w tej sekcji jednego z najmocniejszych tytułów roku, czyli „Strefy interesów” Jonathana Glazera, opowiadającej o rodzinie komendanta obozu Auschwitz w czasie II wojny światowej. Brytyjsko-polska koprodukcja zdobyła dwa Oskary, w tym za Najlepszy film międzynarodowy, Złote Globy, BAFTE oraz Grand Prix Festiwalu w Cannes. Widzowie zobaczyć będą mogli również jeden z piękniejszych filmów roku, współczesne love-story „Poprzednie życie” Celine Song czy ostatni obraz Sophi Coppoli „Priscilla”, poświęcony żonie króla rock and rolla.

Świetne dokumenty oraz kino dalekiej Północy

Na sopockim festiwalu zawsze można było obejrzeć świetne filmy dokumentalne. W tym roku w sekcji Spectrum Dok pojawią się: filmowy eksperyment „Pokój 999”, w którym reżyserka Lubna Playoust podczas Festiwalu w Cannes zadała wybitnym twórcom kina pytanie o jego przyszłość, „James Hamilton. Fotograf Nowego Jorku” przedstawiający postać jednego z największych kronikarzy historii USA ostatnich 50 lat, który uwiecznił na zdjęciach najciekawsze wydarzenia i osobowości Ameryki, „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej opowiadająca historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata na najwyższych szczytach ziemi, „Nie jesteś sama” Karoliny Domagalskiej o historię aktywistek z Aborcyjnego Dream Teamu czy „Rave” Łukasza Rondudy o muzyce techno i scenie rave w Polsce.

Kino z północnych krańców Europy jest obecne na sopockim festiwalu od wielu lat. Rok temu pasmo stało się sekcją konkursową, w której festiwalowa publiczność wybiera najlepsze filmy z Islandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. W tegorocznej edycji w paśmie Nordic Focus znalazło się sześć tytułów, z których połowa to propozycje przedpremierowe, m.in. nagrodzona na tegorocznym festiwalu Sundance norweska „Naturalna dzikość serca” w reżyserii Silje Evensmo Jacobsena, fińskie „Light Light Light” oraz nagrodzony na ostatnim festiwalu w Wenecji aż trzema nagrodami „Raj w płomieniach” szwedzkiej reżyserki Miki Gustafson.

Wampiryczne herstorie i filmy bez tabu

Przez dekady w historii światowego kina w pierwszoplanowe role wampirów wcielały się silne, męskie osobowości. Od „Nosferatu, Symfonii Grozy”, poprzez „Draculę” Francisa Forda Coppoli aż po „Blade. Wieczny Łowca”, który królował w latach 90. Tym razem na sopockim festiwalu wśród sekcji tematycznych znajdą się Wampiryczne herstorie, czyli dzieła wyreżyserowane przez kobiety z kobiecymi postaciami wampirzyc. Przypomniany zostanie m.in. film „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu” Lily Amirpour, a przedpremierowo zaprezentowana „Humanitarna wampirzyca poszukująca osób chcących popełnić samobójstwo” francuskiej debiutantki Ariane Louis-Seize.

Sporo o kobietach będzie również w sekcji Bez tabu, gdzie zobaczyć będzie można bezkompromisowe obrazy odsłaniające tematy trudne społecznie i często nieobecne w przestrzeni publicznej, o których coraz odważniej i głośniej opowiadają reżyserki i reżyserzy. Nagrodzony za reżyserię na Sundance film Mariji Kavtaradze „Powoli”, tunezyjski dokument nominowany do Oskara „Cztery córki”, „How to have sex” z nurtu coming of age movies, za który reżyserka Molly Manning Walker otrzymała nagrodę Europejskie Odkrycie – Nagroda FIPRESCI czy „20 000 gatunków pszczół” hiszpańskiej reżyserki Estibali Uresoli.

Dodatkowo w sekcji Wenders x 2 obejrzeć będzie można dwa ostatnie filmy mistrza kina europejskiego Wima Wendersa. Pierwszy to dokument i portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera „Anselm”, drugi to nominowana do Oskara fabuła będąca afirmacją prostoty i piękna życia „Perfect days”.

Kino i muzyka zagoszczą w całym Sopocie

Sopot Film Festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, a wybrane wieczory zakończyć będzie można na sopockiej plaży w ramach kina plenerowego z morzem w tle przed centrum Mamuszki 14. Widzowie obejrzą tam: kultowe „Pulp Fiction” Quentina Tarantino, które obchodzi w tym roku 30-lecie premiery, „La Stradę” mistrza włoskiego kina Federico Felliniego, „Chinatown” z mistrzowską rolą Jacka Nickolsona oraz „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha.

Na festiwalu pojawią się też muzyczne akcenty. W tym roku będzie to koncert do filmu niemego Metropolis w reżyserii Fritza Langa, największej produkcji science-fiction ery kina niemego. Do klasyki niemieckiego ekspresjonizmu z 1927 r. swoje autorskie, jazzowo-elektroniczne aranżacje zagra na żywo duet BLED. Duet tworzą Emil Miszk – laureat Fryderyka, trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy oraz Sławek Koryzno – perkusista poruszający się w kręgu muzyki eksperymentalnej i improwizowanej.

.

Szczegółowe informacje, w tym program i przewodnik po festiwalu, dostępne są na stronie internetowej: http://www.sopotfilmfestival.pl/

Uwaga! W tym roku biletów nie będzie można kupić w kasach Multikina, a na Scenie Kameralnej, w Teatrze Boto oraz Goyki 3 Art Inkubator nie będzie działać kasa. Przedsprzedaż biletów prowadzona jest wyłącznie online.

24. edycja Sopot Film Festivalu odbędzie się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz prezydentki Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim. Mecenasami festiwalu są samorząd województwa pomorskiego oraz miasto Sopot.