Umowy na dofinansowanie edukacyjnych projektów podpisali 13 listopada 2024 r. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Marcin Skwierawski oraz przedstawiciele siedmiu powiatów.

Edukacja dla przyszłości

Na edukacji zawodowej nie można oszczędzać. Szkoły zawodowe, kiedyś uznawane były za najgorszy możliwy wybór. Teraz to postrzeganie bardzo się zmieniło. Zmieniła się jakość szkolnictwa zawodowego. Umiejętności, jakie młodzi ludzie nabywają w szkołach zawodowych są bardzo cenne i poszukiwane na rynku pracy. To właśnie szkolnictwo zawodowe przygotowuje kadry specjalistów, którzy będą napędzać naszą gospodarkę.

To nasze podejście

Podpisane 13 listopada 2024 r. umowy opiewają na kwotę dofinansowania ponad 31 mln zł.

– Jako jeden z nielicznych regionów w kraju zdecydowaliśmy o reorganizacji szkolnictwa zawodowego. Naszą podstawą były i są oczekiwania pracodawców – tłumaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chodzi o rozwijanie kompetencji niezbędnych na nowoczesnym rynku pracy. Kształcić młodych, tak aby nie musieli wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy, by znaleźli ją w swoim regionie – podkreślał marszałek.

I takie są właśnie projekty, które uzyskały dofinansowanie.

Siedem projektów

W powiecie kartuskim, działania będą realizowane w dwóch zespołach szkół. Kształcić się tam będą przyszli technicy transportu kolejowego, spedytorzy czy technicy poligrafii cyfrowej.

– A warto dodać, że rozwijająca się dzięki działaniom samorządu województwa, pomorska kolej będzie potrzebować wielu specjalistów – zaznaczył marszałek Struk.

Z kolei w powiecie sztumskim wyremontowane zostaną dwie szkoły – w Barlewiczkach i Sztumie, zakupione zostanie także wyposażenie niezbędne do nauki w branży spedycyjnej, hotelarsko-gastronomicznej czy teleinformatycznej. Kolejny projekt, tym razem w powiecie wejherowskim obejmuje rozwój kształcenia w branżach mechanicznych, elektro energetycznych czy opiece zdrowotnej. Zwłaszcza te pierwsze branże są niezbędne w perspektywie rozwoju farm wiatrowych czy budowy elektrowni jądrowej.

Powiat chojnicki dzięki unijnemu wsparciu zmodernizuje dwie szkoły i kupi niezbędne wyposażenie edukacyjne. Projekt powiatu malborskiego zakłada wsparcie kluczowych branż dla regionu takich jak: logistyka, teleinformatyka czy elektroenergetyka. Sąsiedni powiat nowodworski wyposaży pracownię i warsztaty kształcenia mechanicznego w Zespole Szkół w Nowym Dworze Gdańskim. Ostatni projekt, realizowany będzie przez powiat kościerski. Przewiduje on modernizacje i wyposażenie kościerskich Powiatowych Zespołów Szkół w pomoce dydaktyczne konieczne do kształcenia uczniów w teleinformatyce, branży turystycznej czy mechatronice.