Po wielu latach dyskusji wybrano miejsce pod budowę nowej siedziby Opery Bałtyckiej. Specjaliści wskazali, że najlepszą lokalizacją będzie placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. List intencyjny w sprawie nowej inwestycji 14 lipca 2025 r. podpisali marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach uroczystego posiedzenia społecznego komitetu wsparcia budowy nowej siedziby Opery Bałtyckiej z udziałem przedstawicieli samorządów, świata nauki, biznesu i kultury.
To projekt, który wpłynie na rozwój regionu
Obecnie Opera Bałtycka działa w budynku przy alei Zwycięstwa, wzniesionym w 1915 r. jako ujeżdżalnia koni. Z czasem obiekt przekształcono w halę sportowo-widowiskową, w której odbywały się m.in. zawody bokserskie. Po 1947 r. został przeznaczony na cele kulturalne i wielokrotnie przebudowywany. Choć od dekad służy sztuce, jego stan techniczny i funkcjonalny nie odpowiada już dzisiejszym potrzebom.
– Żywot obecnego budynku Opery Bałtyckiej dobiega końca, a Pomorze zasługuje na ikoniczną budowlę. Chcemy, żeby spotykały się tam różne gatunki sztuki i różne pokolenia odbiorców – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Opera Bałtycka, podobnie jak PKM Gdańsk Południe, jest jednym z projektów, które pobudzają wyobraźnię i wpłyną na rozwój całego regionu.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku budowa nowej siedziby opery została uznana za jedno z siedmiu kluczowych wyzwań rozwojowych województwa pomorskiego.
Powstanie wielofunkcyjne centrum kultury
Specjaliści skupieni w społecznym komitecie i zespole doradców przy rektorze Politechniki Gdańskiej, działający we współpracy z Pracodawcami Pomorza, jako najlepsze miejsce pod budowę nowej siedziby opery wskazali plac Zebrań Ludowych. Nie tylko ze względu bliskość śródmieścia Gdańska i dostępność komunikacyjną, ale także z uwagi na możliwość stworzenia tam wielofunkcyjnego centrum kultury.
– Doświadczenia z budowy Teatru Szekspirowskiego, Europejskiego Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej pokazują, że obiekty te muszą być wielofunkcyjne – podkreśla prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Plac Zebrań Ludowych świetnie sprawdza się jako przestrzeń koncertowa, a nowa opera powinna oferować także przestrzeń do organizacji wydarzeń plenerowych.
W związku z tym planowane jest stworzenie dwóch scen: dużej na około 1 200 miejsc oraz kameralnej na około 700. Warto przypomnieć, że obecna sala Opery Bałtyckiej mieści mniej niż 500 osób, co w praktyce ogranicza możliwości repertuarowe, i frekwencyjne. Do tego na placu Zebrań Ludowych ma powstać scena plenerowa oraz taras widokowy, z którego będzie można podziwiać panoramę Gdańska.
– Przyszła siedziba opery powinna być miejscem, które pomieści zarówno naszą codzienną działalność artystyczną, jak i marzenia. Chcemy, by był to budynek otwarty i zapraszający. Taki, w którym ludzie będą chcieli po prostu być – zapowiada Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
- Fot. Łukasz Tokarczyk / UMWP
Jakie będą dalsze kroki?
Po podpisaniu listu intencyjnego kolejnym etapem prac będzie przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego oraz ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego. Szacowany koszt inwestycji to ok. 800 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie nowej siedziby Opery Bałtyckiej nastąpi w 2032 r.