Pomorski sanepid 25 sierpnia podał, że ostatniej doby odnotowano 93 zakażenia wirusem SARS CoV-2. Najwięcej przypadków, bo 24 wykryto w powiecie kartuskim. Nasze województwo zajmuje 7. miejsce pod względem liczby zakażeń.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 763 zakażeniach, z czego najwięcej w województwach małopolskim (141), mazowieckim (99) i pomorskim (93). Oznacza to, że Pomorze wyprzedziło Śląsk (89). Zmarło 17 osób, większość z chorobami współistniejącymi.
Gdzie najwięcej zakażeń?
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku informuje, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u: 24 osób z powiatu kartuskiego, 19 z Gdańska oraz 14 z powiatu wejherowskiego. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak na Twitterze informuje też o nowych zakażeniach zdiagnozowanych u 9 osobach z powiatu tczewskiego 6 starogardzkiego, 5 malborskiego, 4 z Gdyni i 4 z powiatu kościerskiego. Zakażenia stwierdzono też u 2 osób z Sopotu, 2 z powiatu bytowskiego, 2 z puckiego, 1 osoby ze Słupska oraz 1 z powiatu gdańskiego. Co ważne, 64 osoby były objęte kwarantanną, a 4 przebywały pod nadzorem epidemiologicznym.
Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w województwie pomorskim wynosi 2198, a zmarło 44 chorych. Jak czytamy na stronie WSSE aktywnych jest 1331 przypadków, z czego 69 chorych jest hospitalizowanych. Wyzdrowiały 823 osoby.
Winne są nie tylko wesela
Na Pomorzu już trzeci tydzień rośnie nie tylko liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, ale też liczba nowych ognisk. Większość spośród prawie 50 zidentyfikowanych ognisk dotyczyła zakładów pracy, wesel, klubów sportowych, imprez rodzinnych i studenckich oraz szpitali i przychodni.
Ponadto, inspektorzy sanitarni nadzorują ogniska rodzinne, w których występują zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Dotyczą one powiatów gdańskiego, Słupska, Gdańska, Gdyni, wejherowskiego, malborskiego, sztumskiego, kościerskiego, kartuskiego, kościerskiego, tczewskiego, starogardzkiego i człuchowskiego.
Decyzja MZ dotycząca szczepień przeciwko grypie
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ze względu na rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce od 1 września na nowej liście refundacyjnej pojawi się w połowie refundowana szczepionka dla dzieci między 3-5 r. ż. – To jest szczepionka donosowa, bezpieczna, przyjazna dziecku – tłumaczył Kraska. Ponadto, refundacja będzie przysługiwała osobom powyżej 65. r.ż. z chorobami współistniejącymi np. kardiologicznymi i układu oddechowego. Nie jest to nowość, bo już od kilku lat seniorzy mieli taką możliwość. Do tej pory, w wielu polskich miastach np. w Gdańsku, osoby starsze mogły korzystać z zupełnie darmowych szczepień finansowanych przez lokalne samorządy. Natomiast bezpłatne szczepionki Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dla osób powyżej 75 lat.