Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/DSC8334.jpg Pomorskie świętuje Światowy Dzień Turystyki. To najważniejszy dzień dla branży [FOTORELACJA]

Pomorskie świętuje Światowy Dzień Turystyki. To najważniejszy dzień dla branży [FOTORELACJA]

Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki 2021. Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski wręczają dyrekcji ECS nagrodę za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim w kategorii specjalnej Kreatywna zmiana. Fot. Michał Bieliński / UMWP
01.10.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
01.10.2021

W siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku 1 października 2021 r. odbyły się Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki. Tradycyjnie, podczas tego najważniejszego branżowego wydarzenia, wręczone zostały nagrody i wyróżnienia za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim.

W Regionalnych obchody Światowego Dnia Turystyki uczestniczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji i instytucji związanych z turystyką, hotelarze i restauratorzy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki była „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”.

Spotkanie branży po długiej przerwie

W tym roku uroczystości zostały zorganizowane w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

– Obchody Światowego Dnia Turystyki w tym miejscu nabrały wyjątkowego charakteru. W obliczu trudnych doświadczeń pandemii, która cały czas nas dotyka, turystyce jest potrzebna siła i impuls do odbudowy, tak jak miało to miejsce w czasie powstania Solidarności. Czerpmy z tych doświadczeń – zaznaczyła na wstępie dyrektor Chełkowska.

Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do tego, by podsumować dotychczasowe działania w turystyce, wyróżnić najlepszych i ponownie spotkać się w gronie przyjaciół z branży, zwłaszcza po długiej przerwie związanej z pandemią.

– Cieszę się, że możemy się razem spotkać. Jeszcze rok temu nie było to możliwe. Wtedy spotykaliśmy się tylko przed ekranami komputerów. Był to czas bardzo trudny dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia z minionego roku, to już tylko wspomnienie, a zapowiedzi dotyczące czwartej fali pandemii nie uderzą tak bardzo w sektor usług turystycznych – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Gdybyśmy mieli jednak ocenić turystykę przez pryzmat ostatnich trzech miesięcy, to na Pomorzu już dawno nie mieliśmy takiego napływu gości. Myślę, że wszyscy tęskniliśmy za turystami i dobrze się stało, że mijający sezon był tak dobry. Chciałbym wszystkim życzyć, żebyśmy jak najszybciej wrócili do tej normalności, do której byliśmy przyzwyczajeni jeszcze przed pandemią, a także żebyśmy mogli cieszyć się z tego, że turyści tak chętnie odwiedzają Pomorze.

Kto otrzymał nagrody i wyróżnienia?

Tradycyjnie najważniejszym punktem w programie uroczystości było wręczenie nagród i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki w naszym regionie.

Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego:

W kategorii Wydarzenie roku:

Nagroda główna dla Międzynarodowych Targów Gdańskich za organizację Jarmarku św. Dominika
Przeprowadzenie w czasie pandemii jednego z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich wydarzeń było ogromnym wyzwaniem. Dzięki zwiększeniu powierzchni Jarmarku oraz zmianie jego program, m.in. przeniesieniu ceremonii otwarcia do sieci, rezygnacji z dużych wydarzeń i zaproponowaniu w zamian mniejszych koncertów, pokazów kulinarnych czy wieczorów muzycznych, udało się w bezpieczny sposób zachować gdańską tradycję oraz umożliwić mieszkańcom i turystom udział na żywo w Jarmarku.

W kategorii Innowacja w turystyce:

Nagroda główna dla Gdańskiej Organizacji Turystycznej za kampanię #CityWillWait / TripPass
Kampania była kreatywną, innowacyjną odpowiedzią na sytuację pandemiczną, która uniemożliwiała turystom swobodne podróże. Pod hasłem tej akcji działało łącznie 13 miast z Polski, które wspólnie, w przystępny i nowoczesny sposób przedstawiały swoją ofertę z informacją, że miasta i ich atrakcje „poczekają” na turystów. Następstwem kampanii jest TripPass, czyli karta turysty obejmująca ofertę kilku miast, ułatwiająca odkrywanie oraz zwiedzanie Polski.

W kategorii Oferta turystyczna:

Nagroda główna dla miasta Gdyni za projekt „Gdynia o 10”
Bezpłatne spacery z przewodnikiem, rozpoczynające i kończące się w gdyńskich hotelach, były ciekawą ofertą, która mieszkańcom i turystom pozwalała poznać ciekawe miejsca w Gdyni, a także zaprezentować ofertę tych hoteli. Była to inicjatywa Gdyńskiej Rady Turystycznej w odpowiedzi na potrzeby branży turystycznej, która bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii.

Wyróżnienie dla Lokalnej Organizacji Turystycznej Serce Kaszub za cykl warsztatów „Bezpiecznie w sercu Kaszub”
Cykl warsztatów, odbywających się z zachowaniem wytycznych sanitarnych, który prezentował turystom i mieszkańcom ofertę regionu, przybliżał jego dziedzictwo oraz pozwalał w kreatywny i nieszablonowy sposób spędzić czas.

Wyróżnienie dla Sopotorium Medical Resort
Sopotorium wyróżnia się bogatą, kompleksową ofertą pozwalającą łączyć wypoczynek ze zdrowiem, jednocześnie swoją nazwa bezpośrednio odnosząc się do Sopotu, łącząc markę hotelu bezpośrednio z marką miasta. Hotel oferuje zabiegi fizjoterapeutyczne z poradami specjalistów, m.in. z zakresu psychologii i dietetyki. Wśród zabiegów można znaleźć też te, do których wykorzystywany jest jeden z unikalnych zasobów naturalnych województwa – solanka.

W kategorii Inwestycja w turystyce:

Nagroda główna dla gminy Karsin za wieżę widokową w Przytarni
Inwestycja objęła nie tylko zbudowanie oraz udostępnienie wieży widokowej, ale także całego kompleksu wokół niej. Wieżę w pierwszym roku działalności odwiedziło ponad 30 tys. osób. Obiekt wraz z terenem rekreacyjnym jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, co znacząco poprawiło atrakcyjność turystyczną okolicy. Inwestycja poprawiła również bezpieczeństwo przeciwpożarowe Borów Tucholskich, poprzez umieszczenie na szczycie wieży kamer obrotowych, które na bieżąco monitorują sytuację.

Wyróżnienie dla Starostwa Powiatowego w Wejherowie za Książnicę prof. Gerarda Labudy
Książnica pełni funkcję centrum kultury regionalnej poświęconego działalności honorowego mieszkańca powiatu wejherowskiego prof. Gerarda Labudy. Placówka łączy działalność edukacyjną z wystawienniczą i razem z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej tworzy wspólną ofertę dla mieszkańców i turystów.

W kategorii Osobowość roku:

Nagroda główna dla Adriana Bogusłowicza, prezesa LOT Krynica Morska
Adrian Bogusłowicz jest organizatorem akcji Krynica Morska dla Medyka, która zyskała rozgłos w całym kraju. Akcja zakładała przygotowanie wypoczynku dla medyków i ich rodzin, a zaangażowało się w nią 30 podmiotów. Udział w niej wzięła też Krynica Zdrój – miasto partnerskie, które razem z Krynicą Morską korzystało z hasła #KrynicaDlaMedyka. Działania te pozwoliły nie tylko „podziękować” medykom za ich wkład w walkę z pandemią, ale także wypromowały Krynicę i region w kraju.

W tym roku wyjątkowo przyznano też nagrody i wyróżnienia w kategorii specjalnej Kreatywna zmiana.

Nagroda główna dla ECS za cykl projektów wideo #ecsonline i #ecsworld
Zamknięcie wystaw w okresie pandemii zmusiło obiekty muzealne i instytucje kultury do kreatywnego myślenia i zmiany sposobu prowadzenia działalności. ECS za cel postawiło sobie zwiększenie liczby odbiorców po ponownym otwarciu wystaw dla zwiedzających. Działania podjęte w Internecie nie pozwoliły turystom zapomnieć o tej instytucji. Wirtualne spacery po wystawie oraz specjalnie przygotowane filmy zyskały ponad 40 tys. wyświetleń online, a w pierwszym tygodniu po ponownym otwarciu wystawę odwiedziło ponad 4 tys. zwiedzających.

Wyróżnienie dla Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART za projekt „Lasy – nowa kulturalna przestrzeń w malowniczej Operze Leśnej”
Opera Leśna jako obiekt otwarty, na świeżym powietrzu mogła realizować swoje zadania, pomimo zamknięcia obiektów wystawienniczych, koncertowych czy gastronomicznych. W odpowiedzi na pandemię, wybudowano bar oraz nową scenę, na której zorganizowano 25 wydarzeń dla mieszkańców i turystów, a wzięło w nich udział ponad 4 tys. osób. Zamontowano również instalację akustyczną pozwalającą „wsłuchać się w las”, która zbiera i wzmacnia dźwięki lasu.

Wyróżnienie dla Hevelianum za warsztaty i szkolenia online
W odpowiedzi na pandemiczne restrykcje, Hevelianum stworzyło możliwość uczestniczenia w warsztatach oraz szkoleniach online. Spośród innych ośrodków umożliwiających zwiedzanie online, Hevelianum wyróżnia się lekcjami na żywo, podczas których młodzież i dzieci miały kontakt z prowadzącym umożliwiając interakcję oraz zadawanie pytań

Podczas uroczystości w ECS uhonorowano również laureatów, którym ze względu na sytuację epidemiczną w ubiegłym roku nie było możliwe przekazanie nagród i wyróżnień: https://pomorskie.eu/wyjatkowe-obchody-swieta-turystyki-tegoroczne-spotkanie-odbylo-sie-w-swiecie-wirtualnym/

Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim uhonorowani zostali Stanisław Wilgocki i Bogdan Donke.

Stanisław Wilgocki jest dyrektorem hotelu Mercure Gdańsk Posejdon, a także dyrektorem regionu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem jako wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Za szczególne zaangażowanie w budowaniu i wspieraniu turystyki w 2016 r. został uhonorowany odznaką Za Zasługi dla Turystyki.

Bogdan Donke jest założyciel i wiceprezesem PROT. Od początku kariery zawodowej związany jest z turystyką, m.in. jako wieloletni dyrektor regionalny oddziału północnego Polskiego Biura Podróży „Orbis”, prezes oddziału pomorskiego Polskiej Izby Turystyki, a także współorganizator i pierwszy prezes GOT. Stworzył i wypromował wiele produktów turystycznych w regionie, m.in. Szlak Bursztynowy czy Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Wielokrotnie odznaczany za działania w zakresie turystyki, w tym Srebrną Honorową Odznaką PTTK, odznaką honorową Za Zasługi dla Turystyki oraz odznaką Za zasługi dla Polskiej Izby Turystyki.

Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu:

 • 100-lecia Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku,
 • 95-lecia Muzeum w Lęborku,
 • 115-lecia Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich,
 • 60-lecia Festiwalu Piosenki w Sopocie – Sopot Festival,
 • 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku,
 • 50-lecia Akwarium Gdyńskiego,
 • 45-lecia Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

W tym roku wręczono także Nagrody Prezesa Honorowego PROT:

 • nagrody rzeczowe w konkursie na materiał video „3Miasta1Destynacja” – konkurs został zorganizowany we współpracy z firmą Cyfrowe.pl i Uniwersytetem Gdańskim , towarzysząc kampanii promocyjnej Trójmiasta na rynku krajowym,
 • nagroda za działania podejmowane w trudnym czasie pandemii dla Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie za działalność edukacyjną „Nauka zdalna w siodle”.

Natomiast oddział pomorski Polskiej Izby Turystyki przyznała nagrodę Żagiel Turystyki dla firmy, która nadaje kierunek na nowe trendy w turystyce i motywuje innych do działania, zaraża swoją kreatywnością i innowacyjnością. Nagrodę otrzymała Agencja Turystyczno-Artystyczna Przygoda z Lęborka.

Dodatkowo Medalami PTTK „Za Pomoc i Współpracę” zostali wyróżnieni:

 • prof. Jan Marcin Węsławski – dyrektor Instytutu Oceanografiii Polskiej Akademii Nauk,
 • prof. Robert Hirsch – Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni,
 • Arkadiusz Woźniakowski – architekt, autor wielu publikacji o fortyfikacjach, współpracownik Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK,
 • Jan Kulas – publicysta, krajoznawca, współpracownik czasopisma „Jantarowe Szlaki”,
 • Bogusław Ptak – prezes drukarni Artikom, która od lat opracowuje skład i drukuje „Jantarowe Szlaki”,
 • Artur Sikorski – właściciel wydawnictwa kartograficznego Eko-Kapio, współpracownik redakcji „Jantarowych Szlaków”,
 • Irena i Franciszek Dzięgielewscy – właściciele Muzeum pod Dębową Górą w Kazimierzu.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.