Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/09/Beztytułu.jpg Wręczenie nagrody Gryfa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki w 2020. Stauetkę z rak marszałka Mieczysława Struka odbiera restaurator Bogdan Gałązka

Wyjątkowe obchody święta turystyki. Tegoroczne spotkanie odbyło się w świecie wirtualnym

Wręczenie nagrody Gryfa Pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki. Statuetkę z rąk marszałka Mieczysława Struka odbiera restaurator Bogdan Gałązka. Mat. prasowy UMWP
25.09.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
25.09.2020

Z okazji Światowego Dnia Turystyki tradycją było organizowanie regionalnych obchodów tego święta, stanowiących wspólne spotkanie samorządu naszego województwa z pomorską branżą turystyczną. Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane w mediach społecznościowych, a nagrody i wyróżnienia oficjalnie zostaną wręczone w przyszłym roku.

Samorząd województwa pomorskiego od lat jest organizatorem Regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, wydarzenie to wyglądało jednak inaczej niż dotychczas, ponieważ przeniesione zostało do przestrzeni wirtualnej.

„Nie tracimy nadziei, że jutro będzie lepsze”

Tradycyjnie Światowy Dzień Turystyki stanowił dobry moment do tego, by podsumować miniony rok i wyróżnić najlepszych.

– Ale ten rok jest rokiem szczególnym, w którym pandemia w znaczący sposób zadała cios usługom turystycznym. Wiele przedsiębiorstw boryka się z poważnymi problemami finansowymi, wiele z nich walczy o przetrwanie i utrzymanie się na rynku. Ale też pandemia pokazała, jak wiele firm potrafi się znaleźć w trudnej sytuacji i przyciągnąć turystów z Polski i zagranicy do naszego regionu. Możemy być z tego dumni – podkreślił w internetowym wystąpieniu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Marszałek Struk przekazał także życzenia wszystkim przedstawicielom branży turystycznej. – Chciałbym dziś życzyć wszystkim przede wszystkim nadziei. Nie traćmy nadziei na to, że jutro będzie lepsze, że możemy się przygotować do kolejnego sezonu turystycznego – dodał marszałek.

Nagrody zostaną wręczone w przyszłym roku

Zwykle podczas Regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki przyznawane są nagrody i wyróżnienia marszałka województwa pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, tegoroczni laureaci otrzymają je podczas kolejnej edycji wydarzenia, która we wrześniu 2021 r. zostanie zorganizowana w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Symbolicznie marszałek Struk wręczył jednak już dziś nagrodę Gryfa Pomorskiego. Statuetkę otrzymał Bogdan Gałązka – szef kuchni i restaurator specjalizujący się w kuchni średniowiecznej, od 2007 do 2020 r. współwłaściciel restauracji Gothic na zamku w Malborku, zdobywca tytułu Szef Kuchni Tradycyjnej 2019 Żółtego Przewodnika „Gault&Millau”, autor książek kulinarnych, m.in. „Smak Gothicu” i „Kuchnia wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Malborku”, pasjonat historii, a także przewodnik po zamku krzyżackim w Malborku.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia marszałka województwa pomorskiego

.

w kategorii Osobowość roku

Nagroda główna: Janusz Frąckowiak
Inicjator wielu programów oraz projektów szkoleniowych i infrastrukturalnych w województwie pomorskim, służących rozwojowi polskiego żeglarstwa. Inicjator poszerzenia projektu Pętli Żuławskiej o Zatokę Gdańską. Doprowadził do budowy bosmanatu i przedłużenia pomostu w Rewie oraz utworzenia drużyny ratowniczej SAR. Laureat Nagrody Wójta Gminy Kosakowo 2013, zdobywca tytułu Pomorski Nauczyciel Żeglarstwa 2016.

w kategorii Wydarzenie roku

Nagroda główna: otwarcie tarasu widokowego na 32. piętrze Olivia Star
Otwarcie tarasu widokowego było ważnym wydarzeniem dla turystycznej mapy Trójmiasta. To ogólnodostępna przestrzeń widokowa, zapewniająca niepowtarzalny widok, jakie można podziwiać z wysokości 132 m n.p.m. Odwiedzającym zaoferowano możliwość skorzystania z oferty kulinarnej, odbywają się tu również kameralne koncerty czy wernisaże.

w kategorii Innowacja w turystyce

Nagroda główna: Gdański System Konferencyjny
Jego pomysłodawca jest Gdańska Organizacja Turystyczna. Platforma do organizacji spotkań nie tylko wspiera organizatorów w tworzeniu i zarządzaniu konferencjami oraz oferuje narzędzia dla uczestników wydarzeń. Zawiera również niezbędne informacje o atrakcjach Gdańska w postaci zakładek na stronach internetowych oraz w aplikacji mobilnej.

Wyróżnienie: System Identyfikacji Miejskiej w Sopocie
System znaków z podstawowymi informacjami o nazwach ulic, atrakcjach turystycznych, bazie noclegowej i instytucjach kultury wraz z informacją o wydarzeniach, skierowany do uczestników ruchu pieszego i drogowego. Projekt dedykowany miastu Sopot, charakteryzujący się spójną formą, powstały po analizie architektury i topografii miasta.

w kategorii Oferta turystyczna

Nagroda główna: wystawa Witkacego w Białym Spichlerzu w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Odremontowany i unikalny architektonicznie Biały Spichlerz w Słupsku to przestrzeń kulturalna oraz konferencyjna w centrum miasta. Ciekawa aranżacja wnętrz  pozwala wyeksponować największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego. Budynek przyciąga turystów z kraju i zagranicy, jest dostępny dla różnych grup odwiedzających.

Wyróżnienie: festiwal Kulinarna Świętojańska w Gdyni
Festiwal kulinarny na jednej z najbardziej znanych ulic Gdyni promuje miejski projekt „Szlak Kulinarny Centrum Gdyni”. Wydarzeniu towarzyszą dodatkowe atrakcje, takie jak Bieg Kelnerów, quizy na temat historii kulinarnej czy muzyka na żywo.

w kategorii Inwestycja w turystyce

Nagroda główna: trasa rowerowa wzdłuż wybrzeża w Krynicy Morskiej
Trasa o długości ponad 24 km wiedzie przez atrakcyjne przyrodniczo tereny zlokalizowane na Mierzei Wiślanej, wzdłuż brzegu morskiego na wysokiej wydmie i na granicy z obszarem leśnym. Z myślą o rowerzystach, w ramach inwestycji, wykonano elementy małej architektury, w tym 15 tablic informacyjno-edukacyjnych oraz trzy miejsca postojowe ze stojakami dla rowerów, ławkami i stołami.

 

Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu działalności
.

100-lecie powołania Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy – pierwszego polskiego muzeum nadmorskiego,
95-lecie Muzeum w Lęborku,
75-lecie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku,
70-lecie Opery Bałtyckiej w Gdańsku,
50-lecie Muzeum Gdańska,
45-lecie Muzeum Archidiecezjalnego w Gdańsku,
40-lecie Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim,
20-lecie Muzeum Ziemi Usteckiej,
15-lecie Muzeum Regionalnego Chata Kaszubska w Brusach-Jagliach,
15-edycja Nagrody Literackiej Gdynia,
10-lecie Rezerwatu Biosfery UNESCO Bory Tucholskie,
5-lecie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.